Przejdź do treści
Dodane przez piekarzewicz - 16 lut 2017
Logo konkursu Astrolabium
Trwa nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu Astrolabium, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Zachęcamy do udziału.

Po rocznej przerwie rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu astronomicznego ASTROLABIUM, organizowanego przez fundację Akademia Astronomii oraz Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem konkursu ASTROLABIUM jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Organizatorzy ustalili, że ogólnopolski finał ASTROLABIUM odbędzie się 26 kwietnia br. i będzie realizowany lokalnie w każdej ze szkół uczestniczących w konkursie. Wezmą w nim udział wszyscy uczestnicy zarejestrowani do końca marca br. W zmaganiach finałowych formą sprawdzenia umiejętności i wiedzy będzie test jednokrotnego wyboru zróżnicowany w zależności od aktualnego poziomu edukacji uczestników.
Uczniowie zmierzą się z zadaniami o różnej punktacji:
  • szkoła podstawowa - 45 minut: klasy I-III - 20 zadań, klasy IV-VI - 30 zadań;
  • gimnazjum - 60 minut: 35 zadań;
  • liceum - 75 minut: 45 zadań.

Etap finałowy konkursu jest poprzedzony okresem realizacji przez jego uczestników zadań doświadczalnych. Zgodnie z informacją zamieszczoną w regulaminie konkursu 40-50 % z ogólnej liczby finałowych zadań będzie dotyczyła zagadnień w nich zawartych.
Zestawy zadań doświadczalnych będą dostępne w komplecie na stronie internetowej konkursu:
  • szkoła podstawowa - klasy I-III - 2 zestawy zadań, klasy IV-VI- 3 zestawy zadań;
  • gimnazjum, liceum - 5 zestawów zadań.
Przeprowadzenie zadań doświadczalnych będzie możliwe do zrealizowania za pomocą materiałów i przedmiotów powszechnie uważanych za dostępne i nie wymaga dodatkowych przyrządów.

Opłata konkursowa za udział jednego uczestnika w konkursie wynosi 8 zł. Zebrane z tego tytułu środki organizatorzy zamierzają przeznaczyć m.in. na cenne nagrody dla uczestników, którzy w finale uzyskają największą ilość punktów.

Szkoły, w których procentowe uczestnictwo w konkursie będzie największe, zostaną nagrodzone możliwością zorganizowania na ich terenie warsztatów astronomicznych prowadzonych przez specjalistów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na stronie internetowej organizatorzy oprócz regulaminu i bieżących informacji o konkursie zamieścili m.in. zadania testowe oraz doświadczalne z poprzednich edycji ASTROLABIUM.


Zachęcamy dzieci i młodzież do sprawdzenia swojej astronomicznej wiedzy oraz porównania jej z wiedzą rówieśników w ogólnopolskiej rywalizacji.Więcej informacji: