Przejdź do treści

Astronomowie odkryli zawrotny spin Drogi Mlecznej

Astronomowie z Uniwersytetu College Michigan Literatury, Nauki i Sztuki (LSA) odkryli po raz pierwszy, że gorący gaz w halo naszej Drogi Mlecznej wiruje w tym samym kierunku i z porównywalnym tempem.

Nowe badania finansowane przez NASA oraz przy użyciu danych archiwalnych uzyskanych przez XMM-Newton i teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej, zostały niedawno opublikowane w Astrophysical Journal. Głównym celem badania było skoncentrowanie się na gorącym gazowym halo znajdującym się w naszej galaktyce. Halo to jest kilkakrotnie większe niż dysk Drogi Mlecznej i składa się ze zjonizowanej plazmy. Ponieważ ruch powoduje zmianę długości fali światła, naukowcy U-M zmierzyli takie zmiany na niebie za pomocą linii bardzo gorącego tlenu.

To, co znaleźli, było przełomowe: Przesunięcia linii zmierzone przez astronomów pokazują, że halo Galaktyki obraca się w tym samym kierunku, co dysk Drogi Mlecznej i z porównywalną prędkością około 400.000 mph na halo w porównaniu z 540.000 mph na dysku. Naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego prawie wszystkim galaktykom, w tym również i naszej Drodze Mlecznej, brakuje większości materii. Astronomowie uważają, że około 80% materii we Wszechświecie stanowi tajemnicza "ciemna materia".

Do tej pory można było ją wykryć jedynie poprzez jej przyciąganie grawitacyjne. Ale nawet większość pozostałych 20% "normalnej" materii brakuje dyskom galaktyk. W ostatnim czasie część "brakującej" materii odkryto właśnie w halo.

"Teraz gdy już wiemy o rotacji, teoretycy zaczną to wykorzystywać, aby dowiedzieć się, jaki dalszy los czeka naszą Drogę Mleczną", mówi Joel Bregman, profesor astronomii U-M LSA..

Więcej informacji:


Źródło: nasa.gov

Opracowanie:
Adam Tużnik

Na ilustracji:
Nasza Droga Mleczna i towarzyszące jej halo. Źródło: NASA/CXC/M.Weiss/Ohio State/A Gupta et al

Reklama