Przejdź do treści

W Podzamczu Chęcińskim odbył się Astro Piknik

W dniach 3-4 września 2016 r. w Podzamczu Chęcińskim miał miejsce Astro Piknik. Zorganizowany został przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim.

Podczas astronomicznego pikniku w Podzamczu Chęcińskim obecne było m.in. PTMA Kielce i reprezentanci Planetarium Śląkiego, UJK w Kielcach oraz Klubu Astronomicznego Almukantarat.

Osoby, które fascynuje astronomia i kosmos, miały możliwość spojrzenia w niebo, co umożliwiło mobilne obserwatorium astronomiczne Supernova, a także podglądania plam na Słońcu przy pomocy dostarczonej przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie lunety z pryzmatem Herschela.  Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim również udostępniło swoje lunety, a także pokazy multimedialne. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) przywiozło ze sobą średniowieczny zegar astronomiczny, a także przygotowało prelekcje o kosmicznym kinetoskopie i o kometach.

Z kosmosem związane były także inne atrakcje Astro Pikniku 2016: wystawa oraz film dokumentalny poświęcony lotowi Jurija Gagarina w kosmos, wystawy „Era Nowych Odkryć - 50 lat NASA” oraz „Curiosity Wins, czyli Zwycięża Ciekawość”. Można było nawet podyskutować w ramach "panelu ufologicznego".

Pasjonaci fizyki mieli możliwość wzięcia udziału w pokazach zorganizowanych przez Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie. Naukowcy opowiedzieli o zasadach działania syntezy jądrowej, zademonstrowali wizualizację fuzji laserowej i w prosty sposób przybliżyli teorię fizyki plazmy oraz syntezy termojądrowej.

Dla miłośników ekstremalnych wrażeń przygotowano loty motoparalotnią w tandemie, także przejazd terenowy quadem. Z kolei Aeroklub Kielecki zaprezentował symulator lotu szybowcem i samolotem.

Źródło: rcnt.pl

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji: 
- Relacja - PTMA Kielce

Na ilustracji:
Wystawcy PTMA Kielce podczas Astro Pikniku w Podzamczu Chęcińskim. Źródło: kielce.ptma.pl

Reklama