Przejdź do treści

Co potrafi SCORPIO?

Łazik marsjański Scorpio N zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Źródło: https://www.facebook.com/ProjektScorpio

Za nieco ponad dwa tygodnie łazik marsjański studentów Politechniki Wrocławskiej wystartuje w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA. Najnowsze dzieło Koła Naukowego Off-Road to pojazdu SCORPION, który dziś wylatuje do Stanów.

 Potrafi pokonać przeróżne przeszkody, zjechać ze schodów, a jego robotyczne ramię podniesie spory ciężar. SCORPION pobiera i bada próbki ziemi, przewozi paczki i narzędzia, a dzięki wypełnionym granulatem kołom niestraszne są mu przeszkody terenowe.

Projekt SCORPIO realizowany jest przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-Road (Katedra Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych, Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej). Zespół od 5 lat zajmuje się konstruowaniem i udoskonalaniem modeli wielofunkcyjnych łazików marsjańskich. W 2013 r. ich SCORPIO III zajął drugie miejsce na zawodach University Rover Challenge, a w ubiegłym roku model SCORPIO IV zwyciężył podczas I edycji European Rover Challenge, którą rozegrano w Podzamczu koło Kielc.

University Rover Challenge to międzynarodowy konkurs organizowany od 2007 r. przez stowarzyszenie The Mars Society, zajmujące się popularyzowaniem wiedzy o Marsie i rozwojem technologii umożliwiających badanie Czerwonej Planety.

W tym roku międzynarodowe zawody na pustyni w stanie Utah zostaną rozegrane od 28 do 30 maja 2015 r. Miejsce zmagań nie jest przypadkowe, bowiem zarówno krajobraz, jak i skład chemiczny podłoża jest tam bliski marsjańskiemu.

O zwycięstwo powalczą 23 ekipy z Polski, USA, Indii, Bangladeszu, Kanady i Egiptu. Nasz kraj reprezentować będą zespoły z pięciu Politechnik: Wrocławskiej, Białostockiej, Częstochowskiej, Rzeszowskiej i Warszawskiej.

Dla drużyn biorących udział w zawodach organizatorzy przygotowują cztery zadania, które choć każdego roku nieco się od siebie różnią, to jednak zwykle mają podobny charakter:
 

  • zadanie naukowe związane z poszukiwaniem i analizą próbek interesujących pod względem biologicznym;
  • zadanie geodezyjne, w którym łazik ma przejechać wytyczoną trasę w wymagającym terenie, gdzie nawigacja jest utrudniona;
  • zadanie konserwacyjne mające na celu zdalną obsługę innego urządzenia (panelu przełączników, panelu słonecznego itp.) za pomocą łazika;
  • zadanie nawigacyjne w sytuacji zagrożenia, podczas którego należy dostarczyć wsparcie astronaucie będącemu w nieznanej lokalizacji.

 

Czytaj więcej:

 

 

Źródło: Politechnika Wrocławska

Opracowanie: Andrzej Charytoniuk

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)j
 
Na zdjęciu: Łazik marsjański Scorpio N zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.
Źródło: https://www.facebook.com/ProjektScorpio

Reklama