Przejdź do treści

Doktor Tomasz Rożek doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej

Dr Tomasz Rożek

Polski fizyk i dziennikarz naukowy oraz popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek, został członkiem High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG)! Jest jedynym przedstawicielem Polski oraz pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w tym zespole.

W czasie jednodniowego „szczytu kosmicznego”, który miał miejsce 16 lutego tego roku w Tuluzie, spotkali się przedstawiciele zarówno państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), jak i Unii Europejskiej, aby omówić przyszłe europejskie inicjatywy kosmiczne. Zdecydowano wtedy, że ESA  utworzy komitet, w skład którego wejdą zarówno przedstawiciele branży kosmicznej, jak i specjaliści spoza niej, w celu opracowania opcji dla europejskiego programu eksploracji kosmosu. Pomysł stworzenia takiej grupy wyszedł od prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe – HLAG) została powołana przez dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera. W jej skład wchodzi 12 osób, w tym m.in.: Anders Fogh Rasmussen – były sekretarz generalny NATO, Saadia Zahidi – dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego, Christoph Schweizer – prezes Boston Consulting i Cristiana Garmendia – była minister nauki i innowacji rządu Hiszpanii. Zadaniem grupy będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne.

Josef Aschbacher zaznaczył, że grupa HLAG oceni przyszłą rolę Europy w eksploracji kosmosu z różnych perspektyw, między innymi geopolitycznej, edukacyjnej, ekonomicznej i społecznej. Jej członkami są niezależni eksperci, którzy na co dzień nie zajmują się stricte badaniem kosmosu. Jedną z osób, która będzie doradzała ESA, został dr Tomasz Rożek.

Zajmuję się edukacją oraz komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami. Jest mi bardzo miło, że zostałem wybrany do prac w Grupie Doradczej ESA. Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu. Rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być (i w wielu miejscach jest) kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek. Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG – mówi Tomasz Rożek.

Zebranie różnorodnych ekspertów to celowy zabieg – pozwoli szerzej i dalej spojrzeć na eksplorację kosmosu. Dlatego wśród specjalistów nie zabrakło również filozofów czy artystów.

Spotkania Grupy Doradczej będą się odbywały w różnych ośrodkach badawczych ESA, nie tylko w Europie. Głównym celem zespołu będzie pomoc przy opracowaniu strategii eksploracji kosmosu przez Europę. Na ten moment Europejczycy znajdują się w czołówce wielu przedsięwzięć, takich jak nauka o kosmosie czy obserwacja Ziemi. Teraz jest szansa, aby lista ta wzbogaciła się także o eksplorację przestrzeni kosmicznej.

Pierwsze spotkanie HLAG)zaplanowano pod koniec września w ESTEC (ESA’s European Space Science and Technology Centre) w Noordwyk w Holandii.

Więcej informacji nt. dra Tomasza Rożka pod linkiem.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Nauka. To Lubię

Reklama