Przejdź do treści

Drugi satelita konstelacji obserwacyjnej Pléiades na orbicie

Pleiades Neo 4 i lArianespace Vega (ESA)

Pléiades Neo 4, drugi satelita konstelacji obserwacyjnej Pléiades Neo Earth, został minionej nocy pomyślnie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej.

17 sierpnia 2021 r. Pléiades Neo 4 poleciał w kosmos na pokładzie rakiety Arianespace Vega. Satelita poprawnie opuścił rakietę nośną bardzo blisko swojej docelowej orbity polarnej (okołobiegunowej) synchronicznej względem Słońca, którą osiągnie w ciągu najbliższych kilku dni. Będzie krążył na wysokości około 620 km ponad Ziemią.

Na orbicie tego samego typu jest już bliźniaczy satelita Pléiades Neo 3. Neo 4 będzie wobec niego przesunięty w fazie o 180° – innymi słowy, będzie krążył nad Ziemią z drugiej strony. W ten sposób zaczyna się już tworzenie nowej konstelacji satelitów obserwacyjnych. Umożliwia one codzienne obrazowanie dowolnego miejsca na Ziemi w podstawowej rozdzielczości przestrzennej 30 cm (co oczywiście pozwoli na przesyłanie bardzo szczegółowych obrazów powierzchni naszej planety). Gdy konstelacja będzie już kompletna – a docelowo ma składać się z co najmniej czterech satelitów – takie zobrazowanie Ziemi takie będzie wykonywane od dwóch do cztery razy dziennie.

Pléiades Neo zaoferuje klientom najlepsze w swojej klasie możliwości i znacznie wzmocni naszą pozycję na rynku zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości – wyjaśnia François Lombard, szef działu systemów rozpoznawczych w Airbus Defence and Space. Pierwsze zdjęcia z Pléiades Neo 3 są wyjątkowe i potwierdzają, że podjęliśmy właściwe decyzje pod względem tego projektu, pozwalające sprostać coraz bardziej wymagającym klientom z branży zobrazowań geoprzestrzennych.

 

Na pokładzie kompaktowego satelity Pléiades Neo znajduje się instrument optyczny nowej generacji wykonany z węglika krzemu, oparty na technologii, którą Airbus wprowadził na rynek na początku XXI wieku. Konstelacja Pléiades Neo skorzysta też z laserowych łączy wymiany danych i łączności radiowej w paśmie pasma Ka do współpracy z satelitami geostacjonarnymi Airbus SpaceDataHighway (EDRS). Umożliwi to przejęcie z Ziemi pilnego zadania rozpoznawczego w 30-40 minut, by szybko zareagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Złożona z czterech identycznych satelitów konstelacja Pléiades Neo, będąca w pełni własnością i dziełem firmy Airbus, ma oferować wysokorozdzielcze zdjęcia dla pasów terenu o szerokości 14 km, a zatem również najszerszych dla tej kategorii satelitów. Dzięki wyjątkowym cechom będzie w stanie obfotografować całą powierzchnię Ziemi aż pięć razy w roku. Pléiades Neo będą przy tym współpracować z istniejącymi już satelitami Pléiades i resztą floty satelitów obserwacji Ziemi składającej się z kilkunastu pojazdów orbitalnych Airbusa.
 

Czytaj więcej:

Źródło: Airbus

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Na zdjęciu: Pleiades Neo 4 i rakieta Arianespace Vega. Źródło: Airbus/ESA.

Reklama