Przejdź do treści

Egzoplanety na 12. Bella Skyway Festival w Toruniu

img

Odległym i tajemniczym światom poza Układem Słonecznym poświęcona jest projekcja wyświetlana na 12. Bella Skyway Festival w Toruniu. Jest to podróż szlakiem egzoplanet odkrytych m.in. przez toruńskich astronomów.

Za sprawą niezwykłej projekcji wyświetlanej na kulistym 6-metrowym ekranie widzowie mają sposobność podziwiać z bliska impresje stworzone w oparciu o naukowe odkrycia i zdobytą w ich efekcie wiedzę. Uczestnicy pokazu mogą też postawić stopę m.in. na wyimaginowanej powierzchni planety krążącej wokół najbliższej Słońcu gwiazdy (Proxima Centauri) lub zanurzyć się w atmosferze świata, gdzie padają deszcze z… żelaza (WASP-76b)!

Nie brakuje też polskich wątków. Autorzy pokazu zabierają widzów w okolice planet pulsarowych odkrytych w 1992 roku przez prof. Aleksandra Wolszczana. Na trasie kosmicznej wycieczki jest też układ Solaris-Pirx znaleziony przez zespół kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu.

Całość opatrzona jest narracją według scenariusza stworzonego przez Piotra Majewskiego - twórcy comiesięcznych filmowych kalendarzy astronomicznych publikowanych w portalu "Uranii". Autorem wizualizacji jest Jerzy Rafalski - astronom z CPK Planetarium Toruń. Obaj tworzą autorską parę RADIA PLANET I KOMET w Polskim Radiu PiK.

Na „Egzoplanety” do średniowiecznej Fosy Zamkowej w Toruniu zapraszamy od 17 do 21 sierpnia w godzinach: 20:30 – 24:00.

Reklama