Przejdź do treści

II Studencka Konferencja Kosmiczna

 druga edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej - logo

20 i 21 października 2022 roku we Wrocławiu odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK) oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej, druga edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej – SKK Wrocław 2022.

Konferencja odbywa się w formule hybrydowej – stacjonarnie we Wrocławiu i online – i poświęcona będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych i satelitarnych. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli firm sektora kosmicznego.

Celem konferencji jest wymiana informacji o realizowanych projektach, promocja działań edukacyjnych związanych z sektorem kosmicznym, a także dyskusja na temat potrzebnych w sektorze kompetencji. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać w ramach czterech sekcji tematycznych:

  • studenckie projekty kosmiczne,
  • mechatronika kosmiczna,
  • przyszłościowe koncepcje w eksploracji kosmosu,
  • badania przestrzeni kosmicznej.


Sekcje te obejmują zagadnienia takie jak: konstrukcja i eksploatacja minisatelitów, systemy GNSS i komunikacji satelitarnej, napędy kosmiczne, aplikacje systemów satelitarnych do monitoringu środowiska, badania astronomiczne, medycyna kosmiczna, prawo kosmiczne, a także edukacja kosmiczna na poziomie uczelni wyższych. Propozycje referatów można przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Agencji do 10 września 2022 roku.

SKK 2022 wpisuje się w tegoroczne obchody dziesięciolecia przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pozwala na dzielenie się wiedzą, przedstawienie realizowanych projektów, wspólne rozwiązywanie problemów i dyskusję na temat słuszności postawionych przez siebie tez w prowadzonych badaniach. Konferencja ma stać się platformą prezentacji pasji naukowych, kosmicznych projektów realizowanych w ramach konkursów i codziennej działalności kół studenckich, jak również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych naukowych kontaktów pomiędzy młodymi naukowcami.

Konferencja jest organizowana cyklicznie, co dwa lata. Jej pierwsza edycja miała miejsce w 2020 roku w gościnnych murach Politechniki Gdańskiej (ze względu na obostrzenia pandemiczne w całości online.)


polsa

Czytaj więcej:

 


Źródło i ilustracje: Polska Agencja Kosmiczna

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Reklama