Przejdź do treści

Jak oszukać grawitację i co się wtedy dzieje?

Sonda badająca grawitację Ziemi

W ramach odbywającej się w całej Polsce sobotniej Nocy Innowacji, będzie można m.in. dowiedzieć się i zobaczyć jak "oszukać" grawitację, i co się wtedy dzieje. Pokaz i wykład poprowadzi dr Tomasz Barciński, szef Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Kosmicznej CBK PAN.

W Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Kosmicznej Centrum Badań Kosmicznych PAN powstają polskie urządzenia wysyłane w kosmos wraz z największymi misjami Europejskiej Agencji Kosmicznej i to tutaj zostały zmontowane pierwsze polskie satelity Lem i Heweliusz.

Centrum Badań Kosmicznych PAN dysponuje unikatowym stołem granitowym, który w połączeniu z systemem umocowanych na platformach wirników powietrznych pozwala na symulowanie warunków mikrograwitacji. Na stole testowane są wykonane w skali prototypy urządzeń kosmicznych, sond i satelitów.

Już w sobotę 9 października, w ramach Nocy Innowacji, która jest częścią Digital Festival (Festiwal Cyfryzacji) odbywającego się dniach 1-10 października, wszyscy uczestnicy wykładu i prezentacji, będą mieli szansę zajrzeć do samego serca polskiej robotyki kosmicznej i zobaczyć jak na Ziemi radzimy sobie z kosmicznymi sprawami.

W trakcie sobotniej lekcji spróbujemy uświadomić dzieciom rzecz z pozoru łatwą, choć nieoczywistą, a mianowicie, że masa objawia się na dwa sposoby. Pierwszym jest ciężar. Gdy coś ciąży, to ma ciężar. Drugim objawem jest opieranie się ruchowi, przyspieszeniu. Gdy próbujemy popchnąć coś, co ma masę, czujemy opór. Co więcej masy grawitacyjna i bezwładna są zadziwiająco równe, nawet Einsteina to zadziwiało. Mając do dyspozycji stół granitowy, zademonstruję ruch obiektów w warunkach symulowanej mikrograwitacji. Czy ruch ten będzie przypominał ruch przedmiotów rzucanych przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? – mówi dr Tomasz Barciński, który poprowadzi zajęcia organizowane przez CBK PAN w ramach “Nocy Innowacji”.

Wykład i prezentacja pt. Jak oszukać grawitację i co się wtedy dzieje? rozpoczyna się o godz. 12.00 i będzie dostępna nieodpłatnie online w aplikacji Microsoft Teams albo w Internecie. Wydarzenie przeznaczone jest dla szerokiego kręgu odbiorców, choć głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Zawód inżyniera kosmicznego budzi ekscytację. Wiemy, że dzieci i młodzież chętnie zajrzeliby do naszych laboratoriów, dowiedzieli się z jakimi problemami mierzą się na co dzień osoby projektujące urządzenia, które muszą działać w kosmosie. Właśnie dlatego bierzemy udział w takich wydarzeniach, jak “Noc Innowacji”. Mocno wierzymy, że nauka, zupełnie jak kosmos, nie ma granic, a każdy kamyczek dorzucony do edukacji młodych ludzi może poskutkować w przyszłości wielkimi odkryciami i wielkimi odkrywcami – mówi Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka CBK PAN.

Noc Innowacji jest prawdziwą okazją dla wszystkich, którzy z bliska chcą zobaczyć najnowocześniejsze technologie oraz odwiedzić miejsca, w których królują wyjątkowe rozwiązania. Organizatorzy prezentują osiągnięcia polskiej nauki i biznesu. Każdy zainteresowany może wziąć udział w darmowych pokazach oraz warsztatach, poznać od kuchni technologie i osoby zmieniające nasz świat!

Źródło: Noc Innowacji, CBK PAN

Paweł Z. Grochowalski

Reklama