Przejdź do treści

Jak Teleskop Hubble'a świętuje Halloween?

CW Leonis

Kosmiczny Teleskop Hubble'a świętuje Halloween obserwacją gwiazdy węglowej CW Leonis, która przypomina złowrogie pomarańczowe oko wyglądające zza zasłony dymu. 

Każdego roku Teleskop Hubble'a świętuje Halloween z innym obiektem. Hubble zgromadził całą galerię halloweenowych obrazów: od upiornych twarzy i kosmicznych nietoperzy po rzeźbioną dynię uformowaną z podwójnych gwiazd. Tegoroczny obraz przypomina złowrogie oko o kosmicznych proporcjach, wyzierające z obłoku dymu. Tym okiem jest CW Leonis, która spogląda na nas spod grubego całunu pyłu. 

CW Leonis znajduje się około 400 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Lwa. Jest gwiazdą węglową, czyli typem czerwonego olbrzyma, którego atmosfera jest bogata w węgiel. Gęste obłoki sadzy i pyłu pochłaniające tę umierającą gwiazdę powstały gdy jej zewnętrzne warstwy zostały wyrzucone w pustkę kosmosu.

Na filmie powyżej można zobaczyć, jak zmieniał się wygląd CW Leo na przestrzeni lat. CW Leonis jest najjaśniejsza w czerwonych filtrach, R i I, a zatem mieniący się pomarańczowy kolor dobrze odzwierciedla rzeczywistą barwę gwiazdy. Szczegółowe obserwacje CW Leonis wykonane Teleskopem Hubble'a w ciągu ostatnich dwóch dekad pokazują ekspansję pierścieni materii, które można porównać do złuszczonych zewnętrznych warstw gwiazdy. Źródło: ESA/Hubble & NASA, J. Trauger, P. Seitzer, T. Ueta, H. Kim, M. Zamani

Gwiazdy ewoluują w różny sposób w zależności od swojej masy. Te o masach od około 0,3 do 8 mas Słońca w pewnym momencie staną się czerwonymi olbrzymami. Gwiazdy mniej masywne nigdy nie osiągną tego stadium, a te bardziej masywne przekształcą się w niezmiernie jasne nadolbrzymy. Gdy w jądrach gwiazd o małej i średniej masie kończy się paliwo wodorowe, znika równowaga między skierowanym na zewnątrz ciśnieniem promieniowania a miażdżącą siłą grawitacji, która ściąga zewnętrzne warstwy gwiazdy do środka. W rezultacie gwiazda zaczyna się zapadać. W pewnym momencie plazma otaczająca jądro gwiazdy staje się wystarczająco gorąca, aby zaczęło dochodzić w niej do fuzji wodoru do helu. Te proces wytwarza wystarczająco dużo ciepła, aby rozszerzyć zewnętrzne warstwy gwiazdy i przekształcić ją w rozdętego czerwonego olbrzyma. Gwiazdy w tej fazie życia wyrzucają w kosmos ogromne ilości gazu i pyłu. W przypadku gwiazdy węglowej CW Leonis, opisany proces otoczył gwiazdę gęstym całunem sadzy.

Aby zobaczyć CW Leo, trzeba dobrze wpatrzyć się w obserwacje Hubble'a. Powyższy film pokazuje zbliżenie na gwiazdę CW Leonis. Źródło: ESA/Hubble, NASA, Dark Energy Survey/DOE/FNAL/NOIRLab/NSF/AURA, Digitized Sky Survey 2,  E. Slawik, N. Risinger, M. Zamani

Teleskop Hubble'a obserwował CW Leonis w celu dania astronomom szansy zrozumienia interakcji między gwiazdą i jej otoczką. CW Leo jest najbliższą Ziemi gwiazdą węglową. Jej otoczka jest dość turbulentna i posiada złożoną strukturę wewnętrzną, która, jak się uważa, mogła zostać  wyrzeźbiona przez bliską gwiazdę towarzyszącą CW Leo.

Na powyższym filmie można stanąć oko w oko z CW Leo. Źródło: ESA/Hubble & NASA, T. Ueta, H. Kim

Jasne wiązki światła wychodzące na zewnątrz z CW Leonis są jedną z najbardziej intrygujących części tego zdjęcia, ponieważ zmieniły swoją jasność w ciągu 15 lat, niezmiernie krótkiego okresu czasu w kategoriach astronomicznych. Astronomowie sądzą, że luki w całunie pyłu otaczającego CW Leonis mogą umożliwić tym wiązkom światła przebijanie się i oświetlanie pyłu dalej od gwiazdy. Niemniej, dokładna przyczyna dramatycznych zmian w ich jasności nie została jeszcze podana. Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz

Na ilustracji: CW Leonis. Źródło: ESA/Hubble i NASA, T. Ueta, H. Kim

Reklama