Przejdź do treści

Kosmiczny Teleskop TESS odkrywa trzecią egzoplanetę

img

Kosmiczny Teleskop TESS odkrył już trzecią planetę pozasłoneczną. Nowa planeta nazwana HD 21749b obiega gwiazdę oddaloną od nas o 53 lata świetlne w czasie 36 dni.

Odkryta egzoplaneta jest trzy razy większa od Ziemi, ale aż 23 razy od niej masywniejsza. Temperatura jej powierzchni może wynosić około 150 stopni Celsjusza, co czyni obiekt wyjątkowo chłodnym, zważywszy na odległość od gwiazdy, która jest niemal tak jasna, jak nasze Słońce.

Naukowcy podejrzewają, że z uwagi na swoją masę planeta nie jest podobna do Neptuna czy Urana, które są zbudowane w większości z wodoru. Egzoplaneta ma gęstość zbliżoną do gęstości wody.

Co ciekawe, sama obserwacja tranzytu wykracza poza czasowe ramy obserwacji teleskopu. Teleskop TESS co 27 dni zmienia sektor obserwacji, było więc możliwe zaobserwowanie jedynie pojedynczego spadku jasności, bo planeta krąży wokół swojej gwiazdy z okresem wynoszącym 36 dni. Z pomocą przyszły jednak dane zebrane z naziemnego teleskopu HARPS, który używa innego sposobu detekcji egzoplanet – techniki prędkości radialnej oraz dodatkowej obserwacji dokonanej w czasie skanowania sektora numer 3 (z trzynastu, na które podzielono południowe niebo przy planowaniu obserwacji). Do weryfikacji odkrycia i zawężenia przedziału, w którym znajduje się masa i rozmiar planety, naukowcy użyli jeszcze Teleskopu Magellana w Chile.

W danych fotometrycznych zebranych przez teleskop TESS naukowcy znaleźli dowody na jeszcze jedną planetę krążącą wokół tej samej gwiazdy. Kandydat na egzoplanetę orbituje bliżej gwiazdy, z okresem obiegu 7,8 dnia. Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, to będzie to pierwsza planeta typu ziemskiego odkryta przez nowy teleskop NASA.

Rezultat badań zostanie opublikowany na łamach czasopisma naukowego „Astrophysical Journal Letters”.

O misji

Kosmiczny Teleskop TESS wystartował w kwietniu 2018 roku. Następca Kosmicznego Teleskopu Keplera zbada 200 000 bliskich, jasnych gwiazd w poszukiwaniu egzoplanet. Sonda co 27 dni zmienia sektor obserwacji. Do tej pory zarejestrowano 6 z 13 sektorów planowanych na niebie południowym. Upubliczniono do tej pory dane z pierwszych trzech sektorów.

Naukowcy zajmujący się astronomią egzoplanetarną są bardzo zadowoleni z pracy teleskopu. Spisuje się on lepiej niż przypuszczano. Ponad 20 kandydatów na egzoplanety oczekuje na opisanie w publikacjach naukowych.

7 stycznia 2019 roku rozpoczęła się obserwacja w sektorze nr 7 południowego nieba.

Więcej o misji na specjalnej stronie Uranii

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: MIT

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Wizja artystyczna Kosmicznego Teleskopu TESS z egzoplanetami jakie może odkryć podczas misji w tle. Źródło: NASA Goddard/MIT.


 

Reklama