Przejdź do treści

Książka NRAO - pionierzy radioastronomii

Czy znacie kogoś, kto bardzo interesuje się fizyką i astronomią - a w szczególności radioastronomią?
Jeśli tak, ta książka może stanowić doskonały prezent gwiazdkowy.

Nowo wydana książka dokładnie omawia początki nauki znanej dziś jako radioastronomia - badanie Wszechświata na falach radiowych. Jak nauka ta powstawała w różnych miejscach na świecie? Zdaniem autorów książki w Australii miała ona czterech głównych pionierów, którzy nie tylko dali jej solidne podwaliny naukowe, ale i przyczynili się w dużym stopniu do powstania wielu współczesnych technologii znanych nam z życia codziennego. Ci pionierzy to Bernie Mills, Chris Christiansen, Paul Wild i Ron Bracewell.

Książka jest napisana w luźnej formie popularnonaukowej, skierowanej również do osób nie będących naukowcami. To w zasadzie saga opowiadająca historię niewielkiego zespołu naukowego, który miał bardzo istotny wkład w rozwój nowoczesnej astronomii po II Wojnie Światowej. Wkład ten dotyczy zarówno podniesienia samej radioastronomii do rangi uznanej na świecie dziedziny nauki, jak i przetarciu szlaków wielu powszechnym dziś już wynalazkom - takim jak bezprzewodowe sieci Wi-Fi czy obrazowanie medyczne.

Mills, Christiansen, Wild i Bracewell stworzyli też wokół siebie środowisko sprzyjające pracy i badaniom naukowym, wpływając pozytywnie na wielu kolejnych badaczy, którzy kontynuowali z czasem ich prace i dokonania.

Wydawcą publikacji jest Springer. Można ją zakupić (także w formie e-booka) m. in. za pośrednictwem serwisu Amazon.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: NRAO

Na zdjęciu: kartka pocztowa z lat siedemdziesiątych, przedstawiająca radioteleskop w Green Bank.

 

Reklama