Przejdź do treści

„Lemowskie konstelacje/instalacje” w powiecie legionowskim

„Lemowskie konstelacje/instalacje” w powiecie legionowskim

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zaprosiła młodzież szkół ponadpodstawowych, mieszkającą na terenie powiatu legionowskiego, do podróży w kosmiczną odyseję inspirowaną twórczością Stanisława Lema. Podróż składa się z 7 etapów (warsztatów artystycznych) i zaczyna się 8 maja 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie, a zakończy w lipcową noc w kosmicznej scenerii plaży w Serocku futurystycznym widowiskiem – performance pt. „Lemowskie konstelacje/instalacje”.

Z okazji Roku Lemowskiego Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie we współpracy z Powiatem Legionowskim, Miastem i Gminą Serock, Miejską Biblioteką Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym oraz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku przygotowała cykl siedmiu warsztatów artystycznych inspirowanych niezwykłą twórczością Stanisława Lema.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należało zgłosić się do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 i być uczniem lub uczennicą szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie powiatu legionowskiego.

W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie Zoom, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.

Organizatorzy w następujący sposób zachęcają do udziału w warsztatach:

Cenisz sobie niełatwo poddające się szufladkowaniu utwory Lema? Jesteś fanką „Dzienników gwiazdowych”, fanem „Cyberiady”? Lubisz futurystyczne rozważania i snucie utopijnych/dystopijnych wizji przyszłości? Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? A może dopiero chcesz ich poznać? Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment? Powiatowa Instytucja Kultury zaprasza! Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!

Siedem „kosmicznych” warsztatów będzie dotyczyło technik teatralnych, muzycznych, animacji, tworzenia filmów czy tańca. To wszystko po to, aby w końcowym efekcie stworzyć futurystyczne widowisko – performance pt. „Lemowskie konstelacje/instalacje”. Sceną widowiska 3 lipca 2021 r. będzie plaża miejska w Serocku nad rzeką Narew.

Harmonogram warsztatów:

08.05.2021 r., godz. 11:00–16:00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”

– prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.

15.05.2021 r., godz. 11:00–16:00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”

– prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd”, uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.

22.05.2021 r., godz. 11:00–16:00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”

– prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.

23.05.2021 r., godz. 11:00–16:00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”

– prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).

29.05.2021 r., godz. 11:00–16:00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”

– prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.

19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11:00–17:00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2×6 h)

– prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.

25.06.2021 r., godz. 11:00–19:00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”

– prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.

03.07.2021r. – zakończenie warsztatów w postaci futurystycznego widowiska – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje” na plaży miejskiej w Serocku.

 

Źródło: Biblioteka Legionowo

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama