Przejdź do treści

Montaż modułu załogowego Oriona rozpoczęty

NASA wykonała kolejny krok w kierunku załogowej misji na Marsa. W sobotę inżynierowie pracujący w należącej do agencji Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie zespawali dwa pierwsze segmenty modułu załogowego Orion, który wyniesie załogę Oriona za pomocą rakiety SLS (Space Launch System)  w misję za odwrotną stronę Księżyca.

"Każdego dnia zespoły w całym kraju pracują pełną mocą przygotowując misję Exploration Mission-1 (EM-1), w ramach której przetestujemy jednocześnie moduł Orion oraz rakietę SLS w przestrzeni kosmicznej, z dala od bezpiecznej Ziemi," mówi Bill Hill, zastępca administratora działu Exploration Systems Development w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie. "Stopniowo zdążamy do momentu wysłania astronautów w głęboki kosmos."

Główna konstrukcja modułu załogowego Oriona składa się z siedmiu dużych elementów aluminiowych, które muszą być ze sobą idealnie zespawane. Pierwszy spaw łączy tunel do przedniej przegrody, która znajduje się na szczycie pojazdu i w której znajduje się wiele krytycznych systemów Oriona, takich jak spadochrony, które są otwierane podczas wejścia w atmosferę. Tunel Oriona wraz z włazem dokującym umożliwi załodze przemieszczanie się między modułem załogowym, a innymi segmentami statku.

"Każdy z systemów i podsystemów Oriona składany jest lub integrowany z główną konstrukcją, tak więc pierwsze etap spawania elementów stanowi krytyczny, pierwszy krok procesu produkcji," mówi Mark Geyer, menedżer projektu Orion. "Zespół wykonał olbrzymią pracę, aby dotrzeć do tego momentu."

Inżynierowie pieczołowicie przygotowywali się do pierwszego łączenia elementów: oczyścili segmenty, pokryli je chemicznymi środkami ochronnymi, zamontowali na nich tensometry oraz przymocowali czujniki monitorujące metal podczas procesu spawania. Przed rozpoczęciem prac na elementach przeznaczonych do lotu w kosmos, technicy przećwiczyli swoje procedury, dopracowali techniki pracy i upewnili się, że są dobrze wyposażeni montując pełnowymiarową kopię modułu.

Główny wykonawca statku kosmicznego - Lockheed Martin - produkuje moduł załogowy w Michoud.

Dzięki współpracy zespołów projektujących z produkującymi zminimalizowano liczbę spawów w modele załogowym o ponad połowę od momentu wyprodukowania pierwszej wersji testowej Oriona, która wykorzystana została w locie testowym Exploration Flight Test-1 w grudniu ubiegłego roku.

W najbliższych miesiącach, gdy kolejne elementy głównej konstrukcji Oriona będą docierać do Michoud inżynierowie będą je sprawdzać i pieczołowicie oceniać czy spełniają one precyzyjne wymagania projektowe. Po zakończeniu prac, konstrukcja zostanie przetransportowana do Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie zostanie połączona z innymi elementami statku, zainstalowana na SLS i przygotowana do startu.

Źródło: NASA

Reklama