Przejdź do treści

Nadlatują Geminidy!

Geminidy to jeden z najbardziej atrakcyjnych rojów meteorów widocznych na niebie w ciągu całego roku kalendarzowego. Możemy je obserwować od 7 do 17 grudnia, a maksimum wypada 14 grudnia.

Rój ten jest o tyle wyjątkowy, ponieważ co roku liczba obserwowanych zjawisk w ciągu godziny w przypadającą dobę maksimum nierzadko przekracza ponad 100. Dla przypomnienia radiantem tego roju jest konstelacja Bliźniąt, którą bardzo łatwo zlokalizować na zimowym niebie. Gwiazdozbiór ten graniczy między innymi od północy z konstelacjami Woźnicy i Rysia a od południa z Małym Psem i Jednorożcem.

Jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w konstelacji Bliźniąt jest gromada otwarta M35 (NGC 2168), widoczna okiem nieuzbrojonym. Jej średnica jest większa niż tarcza samego Księżyca w pełni. Obiekt ten oddalony jest od nas o około 2700 lat świetlnych i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych bez najmniejszego problemu powinien być widoczny w pełnej okazałości już przy użyciu niewielkiej lornetki.

Natomiast co do gwiazd najjaśniejszą w całej konstelacji Bliźniąt jest Polluks (beta Geminorum). Jest to pomarańczowy olbrzym typu K i leży on w odległości zaledwie 34 lat świetlnych od Ziemi. Geminidy mają bardzo wiele wspólnego z obiektem 3200 Phaethon. Jest to planetoida odkryta 11 października 1983 roku przez satelitę IRAS.

Warto również wiedzieć, że po dokonaniu wnikliwych badań nad obiektem Phaethon, uczeni stwierdzili, że ciało to podczas zbliżania się do Słońca sublimuje, co w następstwie doprowadza to powstania warkocza pyłowego, charakterystycznego tylko dla ciał kometarnych. Z tego też powodu obiekt ten, który jest dość mocno powiązany z rojem Geminidów, określany jest nie rzadko mianem „skalnej komety”.

Wszystkim obserwującym tegoroczne Geminidy życzymy udanych łowów i oby każde wypowiedziane z życzeń się spełniło!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Składanka 6 Geminidów z 2013 roku z nocy maksimum - Canon 450D/50mm@2.5/ISO800/30sekund. Źródło: pkim.org

Reklama