Przejdź do treści

NASA wybiera kolejne eksperymenty dla komercyjnych lądowników księżycowych

img

NASA wybrała kolejnych 12 eksperymentów, które polecą na Księżyc w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). CLPS to część programu Artemis, zakładającego załogowe lądowania człowieka na Księżycu już w 2024 roku.

Jest to już drugie ogłoszenie urządzeń, które mają być przygotowane do lotów na komercyjnych lądownikach księżycowych. Pierwsza grupa 12 eksperymentów i demonstratorów technologii została ogłoszona w lutym 2019 roku.

Pod koniec maja agencja ogłosiła też, które firmy zostały wybrane na realizację pierwszych kontraktów na dostawę eksperymentów na powierzchnię Księżyca. Spośród 9 amerykańskich przedsiębiorstw, które zgłosiły swoje projekty wybrane zostały: Astrobotic, Intuitive Machines oraz Orbit Beyond. Kontrakty opiewają na kwoty od 77 do 97 mln dolarów. Swój lądownik najwcześniej planuje wysłać firma Orbit Beyond, bo już we wrześniu 2020 roku. NASA zaprosiła też pozostałe firmy uczestniczące w konkursie do składania ofert na wysłanie kolejnych ładunków, w tym tych ogłoszonych ostatnio.

Najnowsze wybrane eksperymenty w programie CLPS to:

 • MoonRanger – mały, szybki łazik zdolny poruszać się bez potrzeby komunikacji z lądownikiem. Ma zostać wyposażony w kamery mapujące teren. Projektem zajmuje się firma Astrobotic Technology.
 • Heimdall – system kamer do przeprowadzania badań z powierzchni Księżyca i rejestrowania lądowania. Urządzenie powstanie pod przewodnictwem Planetary Science Institute.
 • Lunar Demonstration of a Reconfigurable, Radiation Tolerant Computer System – demonstrator sprzętu komputerowego odpornego na promieniowanie kosmiczne.
 • Regolith Adherence Characterization Payload – urządzenie sprawdzi, jak regolit księżycowy przyczepia się do różnego rodzaju materiałów.
 • LuSEE (Lunar Surface Electromagnetics Experiment) – sprzęt pozostały jako zapasowy lub nieużyty z misji Parker Solar Probe, STEREO i Maven do pomiarów zjawisk związanych z działaniem pól elektromagnetycznych przy powierzchni Księżyca.
 • LEXI (Lunar Environment heliospheric X-ray Imager) – rejestrator obrazów rentgenowskich interakcji pomiędzy ziemską magnetosferą i wiatrem słonecznym.
 • NGLR (Next Generation Lunar Retroreflectors) – zwierciadła odbijające promienie laserowe, które zostaną wykorzystane do precyzyjnych pomiarów odległości Ziemia-Księżyc.
 • L-CIRiS (Lunar Compact InfraRed Imaging System) – radiometr do badania składu chemicznego materiału na powierzchni Księżyca i różnic w temperaturze powierzchni.
 • LISTER (Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity) – urządzenie do pomiarów przepływów ciepła z Księżyca. Będzie wyposażone w wiertło, które dostanie się na głębokość 2–3 m.
 • PlanetVac – demonstrator technologii pozyskiwania i przenoszenia regolitu księżycowego z powierzchni Księżyca do specjalnych pojemników.
 • SAMPLR (Sample Acquisition, Morphology Filtering, and Probing of Lunar Regolith) – demonstrator technologii pozyskiwania próbek skalnych, który użyje zapasowego ramienia robotycznego z misji łazików marsjańskich NASA MER (Spirit i Opportunity).

Więcej o przyspieszonym programie załogowych lotów księżycowych NASA można przeczytać w artykule: Czy człowiek wyląduje na Księżycu w 2024 roku?

Źródło: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Wizja artystyczna lądownika księżycowego z ładunkiem naukowym na powierzchni Księżyca. Źródło: NASA.

Reklama