Przejdź do treści

New Horizons wznawia transmisję danych

New Horizons fotografuje góry na Plutonie
W siedem tygodni po historycznym przelocie sondy New Horizons w pobliżu Plutona i jego książyców - wcześniej niezbadanych - zespół misji rozpoczyna właśnie okres intensywnej transmisji dziesiątek gigabajtów danych z sondy zebranych i zapisanych na kartach pamięci. Proces przesyłania danych na Ziemię rozpoczął się dzisiaj - 5 września i potrwa przez około 12 miesięcy.

"Na to czekaliśmy - te zdjęcia, widma i dane innych typów pomogą nam zrozumieć powstanie i ewolucję układu Plutona,"  mówi główny naukowiec misji New Horizons Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder, w stanie Kolorado. "To co teraz otrzymamy to nie tylko pozostałe 95% danych, które wciąż są na pokładzie sondy - to także najlepsze zestawy danych, zdjęcia i widma w najlepszej rozdzielczości, a co najważniejsze pakiety danych dotyczących atmosfery. Prawdziwa skrzynia skarbów."

Nawet przy prędkości światła, sygnały radiowe z sondy New Horizons lecą na Ziemię ponad cztery i pół godziny - mają wszak do pokonania ponad 5 miliardów kilometrów.

Z uwagi na fakt, że celem misji był przelot w pobliżu Plutona, sonda New Horizons była zaprojektowana do zebrania jak największej ilości informacji, w najkrótszym możliwym czasie podczas błyskawicznego przelotu w pobliżu Plutona i rodziny jego księżyców - a następnie zapisania wszystkich danych, które następnie miały być przesłane na Ziemię. Od końca lipca sonda New Horizons przesyłała mniej informacji i tylko te zebrane przez instrumenty badające cząsteczki energetyczne, wiatr słoneczny i pył kosmiczny. Tempo przesyłu znacznie się zwiększyło 5 września, bowiem wznowiono transmisję zdjęć z przelotu.

W fazie transmisji danych, sonda przesyła dane, które na Ziemi wychwytywane są przez Deep Space Network - sieć stacji antenowych nasłuchujących także innych sond, takich jak chociażby Voyager. Odległość sondy New Horizons od Ziemi wymusza mniejszą przepustowość przesyłu - typowa przepustowość dla sondy New Horizons to jedynie 1-4 kilobitów na sekundę w zależności od trybu przesyłania i aktualnie działającej anteny naziemnej.

"Sonda New Horizons wymagała od nas cierpliwości przez wiele lat, jednak już z niewielkiej ilości danych, które otrzymaliśmy tuż po przelocie w pobliżu Plutona wiemy, że warto było czekać i otrzymamy zachwycające dane,"  mówi Hal Weaver, naukowiec projektu New Horizons z Hohns Hopkins University w Laurel, stan Maryland.

Zespół misji planuje kontynuować publikowanie co piątek zdjęć wykonanych za pomocą Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) na stronie misji New Horizons. Zdjęcia będą dostępne pod adresem http://pluto.jhuapl.edu/soc/Pluto-Encounter/index.php.

Źródło: JHUAPL/nasa.gov

Reklama