Przejdź do treści

Nowy katalog 800 tysięcy galaktyk

Znacie pojęcie "Big Data"? To wielkie, zróżnicowane i zmienne zestawy danych, a o takowe nietrudno we współczesnej astronomii. Ich przetwarzanie to pole do popisu dla informatyków i nic dziwnego, że w pracach nad nowym dużym katalogiem galaktyk naukowcom z Rosji i Francji pomogli (jako wolontariusze) programiści pracujący na co dzień w dużych firmach komputerowych.

Rosyjscy i francuscy astronomowie opublikowali nowy duży katalog galaktyk. Zawiera on dane o 800 tysiącach galaktyk. Publikację zatytułowano „The Reference Catalog of galaxy SEDs” (RCSED). Katalog jest dostępny online, a jego opis zawarto w czasopiśmie naukowym „Astrophysical Journal Supplement”. Katalog działa też w ramach narzędzi Virtual Observatory.

W katalogu są zawarte dane o składzie gwiazdowym galaktyk i jasności w trzech zakresach: ultrafiolecie, zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Są też zdjęcia galaktyk z trzech przeglądów nieba oraz wygodne powiązanie z przeglądem nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS), z którego można uzyskać widmo danej galaktyki. Są też pomiary linii widmowych i ustalony na ich podstawie skład chemiczny gwiazd i gazu w galaktykach.

Jak informuje Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa, naukowcy z Rosji i Francji podczas przygotowywania katalogu korzystali z wolontariackiej pomocy programistów, którzy pracują w dużych firmach informatycznych.

W astronomii jest dużo miejsca do realizacji ciekawych projektów np. przez programistów. Naukowcy zachęcają ich do współpracy. Przykładowo dr Iwan Zołotuchin (Instytut Astronomiczny im. Sternberga wchodzący w skład moskiewskiego uniwersytetu) robi to w taki sposób: „Współpraca ze specjalistami IT jest bardzo ciekawa i mamy sporo projektów, w którym mogą wziąć udział. Zatem jeśli używasz narzędzia Git, programujesz w języku Python, znasz HTML/CSS, kochasz gwiazdy, masz nieco wolnego czasu i chcesz pomóc międzynarodowemu zespołowi badawczego – skontaktuj się z nami”.

A może jesteście informatykami, lubicie astronomię i chcielibyście w wolnym czasie pomóc w rozwoju portalu Uranii? Do nas też możecie się zgłosić :-)

Więcej informacji:

Źródło: Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. W.M. Łomonosowa / EurekAlert.org

Na zdjęciu:
Widok strony startowej katalogu galaktyk „The Reference Catalog of galaxy SEDs” (RCSED). Źródło: Iwan Zołotuchin / Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa.


"Astronarium" nr 16 o zastosowaniu komputerów w astronomii
 

Reklama