Przejdź do treści

Ostatnie przygotowania do chińskiej misji marsjańskiej Tianwen

img

24 kwietnia, z okazji 50. rocznicy wystrzelenia przez Chiny pierwszego sztucznego satelity DFH-1 na orbitę, Chińska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że jej pierwszy lądownik marsjański, którego wyśle w lipcu, będzie się nazywał Tianwen.

Tianwen jest pierwszą samodzielną chińską misją marsjańską. Chiny przeprowadziły do tej pory cztery misje sond poza Ziemię – były to misje z serii Chang'e. Celem wszystkich był Księżyc. Obecnie już ponad rok trwa misja Chang’e 4 – lądownika i łazika – na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Misja Tianwen składać się będzie z orbitera komunikacyjnego, lądownika i niewielkiego sześciokołowego łazika. Jeżeli start odbędzie się w lipcu 2020 r., sonda powinna dotrzeć na orbitę wokół Marsa w okolicach lutego 2021 r. Nie wiadomo jeszcze, kiedy orbiter wypuści lądownik z łazikiem, który zejdzie z orbity, by wylądować na powierzchni.

Zgodnie z doniesieniami prasowymi Chińskiej Agencji Kosmicznej sonda, lądownik i pojazd misji Tianwen przeprowadzą badania marsjańskiej ziemi, struktury geologicznej, środowiska radiacyjnego i atmosfery. Łazik ma zostać wyposażony w trzynaście instrumentów naukowych, w tym najprawdopodobniej w radar penetrujący grunt.

Sama nazwa misji Tianwen oznacza po chińsku „pytania do nieba” i została zaczerpnięta z poematu autorstwa Qu Yuana z IV w. p.n.e. Wszystkie chińskie misje międzyplanetarne mają nosić tę nazwę.

Chińska misja marsjańska zostanie wysłana podczas okna startowego na przełomie lipca i sierpnia, podobnie jak misje amerykańskiego łazika Perseverance i orbitera Hope Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Statek Tianwen zostanie wysłany na rakiecie Długi Marsz 5, która wystartuje z kosmodromu Wenchang. Długi Marsz 5 to jedna z nowszych dużych rakiet nośnych skonstruowanych w Chinach. W ubiegłym roku powróciła ona do służby po pierwszych, nieudanych lotach. Na początku maja odbędzie się pierwsza misja jednego z wariantów tej rakiety – 5B. Będzie to start testujący nowy chiński statek załogowy. Jeżeli rakieta zadziała bez zarzutu, będzie to zielone światło dla misji marsjańskiej.

Chińska misja to przełomowy krok tego kraju w eksploracji planetarnej. Choć Mars znany jest z udanych misji kosmicznych, to do tej pory tylko Stanom Zjednoczonym i Związkowi Radzieckiemu udało się z powodzeniem wylądować na jego powierzchni, a jedynie Amerykanie przeprowadzili długie misje eksploracyjne z użyciem łazików.

Chiny już w 2016 próbowały wysłać orbiter marsjański Yinghuo-1, który był częścią rosyjskiej misji Fobos-Grunt. Niestety, misja ta nie opuściła orbity ziemskiej z powodu awarii górnego stopnia rakiety.

 

Na podstawie: Universe Today

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Logo misji Tianwen. Źródło: CNSA/Xinhua

 


 

Reklama