Przejdź do treści

Powstał pierwszy w Azji międzynarodowy park ciemnego nieba

Niebo nad centrum edukacji astronomocznej w Yeongyang Firefly Eco Park

W Korei Południowej utworzono park ciemnego nieba, który jest pierwszym tego typu obszarem w całej Azji. Park znajduje się w odludnym regionie Yeongyang, który z powodu trudnej dostępności komunikacyjnej nazywany jest czasami wyspą w głębi lądu.

Park oddalony jest o 120 km od 2,5 milionowego miasta Daegu i 80 km od Pohang, miasta wielkości naszego Poznania. W porównaniu z pozostałymi regionami Korei Południowej, której średnia gęstość zaludnienia jest jedną z najwyższych na świecie, Yeongyang jest prawdziwym pustkowiem. Zajmuje górzyste, wschodnie rejony kraju i z tego powodu poziom zanieczyszczenia świetlnego jest tu stosunkowo niski.

Yeongyang Firefly Eco Park (pełna nazwa parku) znajduje się na terenie utworzonej w 2005 roku Ekologicznej Strefy Ochrony Krajobrazu Dorzecza Rzeki Wangpi. Zajmuje powierzchnię niecałych 4 kilometrów kwadratowych i znany jest głównie z ochrony licznie występującej na tych terenach populacji robaczków świętojańskich. Owady te potrzebują ciemności, w związku z czym działania zmierzające do ochrony nocnego krajobrazu idą w parze z ochroną występującej tu populacji tych nietuzinkowych stworzeń.

Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba przyznał opisywanemu parkowi tzw. Srebrną Odznakę, będącą nagrodą za działania zmierzające do zachowania naturalnie ciemnego nieba. Dr Wonkil Jeong z Uniwersytetu Daegu Haanu, jeden z głównych pomysłodawców utworzenia parku stwierdził, że akt ten przyczyni się do rosnącego znaczenia ochrony nocnego krajobrazu zarówno w Korei Południowej jak i całej Azji Wschodniej.


Więcej informacji:

Źródło:
IDA

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Na ilustracji: Niebo nad centrum edukacji astronomicznej w Yeongyang Firefly Eco Park. Źródło: Wonkil Jeong.

Reklama