Przejdź do treści

Powstanie Sopockie Obserwatorium Astronomiczne

Podpisanie porozumienia ws budowy Sopockiego Obserwatorium Astronomicznego

24 lutego 2021 r. doszło do podpisania porozumienia pomiędzy władzami Sopotu a Hevelianum w sprawie budowy Sopockiego Obserwatorium Astronomicznego. Miasto ma zapewnić finansowanie inwestycji (w wysokości 700 tys. zł). Natomiast gdańskie Hevelianum wesprze przedsięwzięcie swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomysł budowy obserwatorium został poparty przez mieszkańców Sopotu w budżecie obywatelskim. Lokalizacja budynku jest jeszcze nieznana.

Projekt Sopockiego Obserwatorium Astronomicznego został zgłoszony przez Jakuba Świderskiego i głosami mieszkańców został wybrany do zwycięskich projektów ogólnomiejskich w Budżecie Obywatelskim 2019 miasta Sopotu. Koszt budowy obiektu określono na 700 tys. zł.

24 lutego doszło do spotkania władz miasta Sopotu w osobie pani wiceprezydent Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim oraz dyrektora Hevelianum Pawła Golaka. Miasto ma zapewnić pełne finansowanie budowy obiektu i wskazać jego lokalizację, natomiast gdańskie centrum nauki wesprze przedsięwzięcie swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć edukacyjnych.

Budowa obserwatorium astronomicznego od samego początku wymaga obecności doświadczonego partnera naukowego. Hevelianum nie tylko będzie wspierać nas w przygotowaniach do budowy, ale również przygotuje z nami program edukacyjny i schemat funkcjonowania, tak aby to miejsce tętniło życiem - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. Sopockie obserwatorium będzie miejscem dostępnym dla wszystkich mieszkańców. Liczę, że będzie w szczególności chętnie odwiedzane przez uczniów.

Bardzo się cieszę z zaproszenia do tak wyjątkowej współpracy. To tym milsze, że w tym roku świętujemy 410 rocznicę urodzin Jana Heweliusza, naszego patrona - przypomina Paweł Golak dyrektor Hevelianum. Z przyjemnością podzielimy się dobrymi praktykami w prowadzeniu i programowaniu oferty edukacyjnej i popularyzującej naukę, szczególnie, że w zespole Hevelianum mamy doświadczone i utalentowane astronomki. To wielka przyjemność móc współtworzyć nowe miejsce na mapie trójmiejskich atrakcji edukacyjno-turystycznych. Niech nasze porozumienie będzie początkiem dobrej współpracy w dziedzinie upowszechniania wiedzy astronomicznej i wspólnego obserwowania ciał niebieskich.

Aktualnie nie jest jeszcze oficjalnie wybrana przyszła lokalizacja budynku obserwatorium. Trwają analizy możliwości umiejscowienia obserwatorium pod kątem prowadzenia obserwacji. Na razie władze nie zdecydowały się na ujawnienie, gdzie obiekt powstanie. Natomiast autor projektu budowy obserwatorium proponuje kilka takich miejsc, przede wszystkim „Wzniesienie Strzeleckie” – należące do gminy Sopot, które znajduje się pomiędzy Salą Koncertową PFK (Polskiej Filharmonii Kameralnej) oraz punktem widokowym przy Wzniesieniu Strzeleckim, końcówkę Molo w Sopocie czy ewentualnie teren przy którymś z liceów lub szkół podstawowych.

Jeśli w Sopocie powstanie obserwatorium astronomiczne Sopocianie będą mogli podziwiać Słońce, Księżyc z jego kraterami i górami, fazy Wenus, Saturna z pierścieniami, Jowisza oraz miliony odległych gwiazd, galaktyk i mgławic – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu.

Źródło: Miasto Sopot, gdansk.pl

Paweł Z. Grochowalski

Reklama