Przejdź do treści

Projekt „DE REVOLUTIONIBUS 2023” startuje we Włocławku

Plakat - Projekt „DE REVOLUTIONIBUS 2023” startuje we Włocławku

Ciekawy projekt artystyczno-naukowy pod patronatem „Uranii”, DE REVOLUTIONIBUS 2023, rozpocznie się 27 kwietnia 2023 we Włocławku. W jego ramach planowany jest cykl wydarzeń w czterech miejscowościach w Województwie Kujawsko-Pomorskim – na Szlaku Kopernikowskim.

Organizatorzy mają nadzieję, że w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika działania te zostaną dostrzeżone i pozytywnie przyjęte nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim, ale i w całej Polsce – w różnych środowiskach: muzycznych, artystycznych, dziennikarskich i naukowych. Dla uczestnika projektu – zespołu VOICES OF THE COSMOS (VOTC) – ważna jest multidyscyplinarność wynikająca z połączenia muzyki z nauką. Istotnym celem jest też edukacja i popularyzacja astronomii w otoczeniu artystycznym i muzycznym, a także wśród szerokiej rzeszy odbiorców. Wszystkie te powiązania różnych środowisk oraz grup wiekowych mogą się wzmocnić w Roku Kopernika 2023.

Głosy z kosmosu

VOICES OF THE COSMOS to zespół tworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z takich grup jak ||ALA|MEDA|| czy HATI) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną.

Twórcy korzystają z sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (wytwarzanych np. przez pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorzę polarną czy masery) oraz inne urządzenia radiowe; korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje zarówno astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym, jak i eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

Warsztatach tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie

W ramach projektu „DE REVOLUTIONIBUS 2023” zostaną poruszone trzy główne kosmiczne tematy: temat Kopernikański (związki słynnego astronoma z miastami ze Szlaku Kopernikowskiego) i praca nad teorią heliocentryczną; podróże kosmiczne; oraz opowieści science fiction o eksplorowaniu Kosmosu. Na podstawie tych materiałów dzieci (w wieku 10–15 lat) stworzą na diaskopie własne animowane filmiki.

Diaskop – tzw. rzutnik folii – to urządzenie do prezentacji slajdów lub tekstu, często stosowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Współcześnie tego typu analogowy rzutnik wykorzystywany może być do rozmaitych eksperymentów z kolorowymi foliami, przezroczystymi obiektami i płynami w celu tworzenia oryginalnych animacji. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie niezwykłych, onirycznych, pomysłowych obrazów. Tego typu eksperymenty rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, zaciekawiają formą, zachęcają do tworzenia. Nietypowa forma sprawia, że podejmowanie tematów związanych z Kosmosem i Mikołajem Kopernikiem staje się dla dzieci bardziej atrakcyjne, inspirujące do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy. Warsztaty te to również  okazja do poznania analogowych urządzeń optycznych z XX wieku i możliwość ich nietypowego, twórczego zastosowania. Przygotowanie przez dzieci artystyczne filmiki umieszczone później w Internecie na kanale YouTube fundacji. Warsztaty poprowadzi Anna Konklewska-Pilewicz.

Program

27.04.2023 (czwartek), Włocławek, Centrum Kultury „Browar B”

  • warsztaty artystyczne: Anna Konklewska-Pilewicz, godz. 12:00
  • wykład: Sebastian Soberski, godz. 19:00
  • koncert: VOICES OF THE COSMOS: Rafał Iwański i Wojciech Zięba, godz. 20:00


Organizatorem projektu „DE REVOLUTIONIBUS 2023” jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia. Partnerem Głównym projektu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK i „Urania – Postępy Astronomii”. Współpraca: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.


Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: DE REVOLUTIONIBUS 2023

Reklama