Przejdź do treści

Satelita Aeolus będzie badał wiatry na Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Arianespace podpisały umowę w celu zabezpieczeń podczas wprowadzenia na rynek satelity Aeolus. Jest to kamień milowy w kwestii lepszego poznania wiatrów na Ziemi.

Umowa o wartości 32.570.000 € została podpisana w siedzibie ESA w Paryżu, we Francji przez dyrektora Programów Obserwacji Ziemi ESA, Josefa Aschbacher oraz CEO Arianespace, Stéphane Izraelu, który powiedział:

"Przeprowadzanie badań pionierskimi laserami ultrafioletowymi nigdy wcześniej nie miało miejsca w przestrzeni kosmicznej, a satelita Aeolus zapewni informacje o aerozolach i chmurach. Będzie to nie tylko postęp w dziedzinie naszej wiedzy o dynamice atmosfery, ale również będą to bardzo potrzebne informacje służące do poprawy samej prognozy pogody".

Umieszczony na pokładzie laser generuje światło ultrafioletowe, które jest wysyłane wiązkami w kierunku Ziemi. To światło odbija się od cząsteczek powietrza oraz drobnych cząstek, takich jak kurz, lód i kropelki wody, które znajdują się w atmosferze.

Frakcja światła jest odbijana z powrotem do satelity i tym samym zbierana i mierzona przez teleskop Aladin. Ruch cząsteczek powietrza to cząstki lub kropelki, które przyczyniają się do tego, że światło odbite zmienia nieco częstotliwość. Aby móc porównać częstotliwości, wróciliśmy z różnych wysokości z oryginalnym laserem, natomiast wiatry poniżej satelity mogą zostać dowolnie ustalane.

Pomimo licznych niepowodzeń ostatne badania pokazują, że satelita Aladin jest dość przygotowany, aby podjąć się wymagającego zadania, które przed nim stoi. Rakieta Vega można umieścić na niskie orbity satelity o masie od 300 do 1500 kg.

Pierwszy satelita obserwacyjny ESA wyniesiony na orbitę w 2015 r. przy pomocy Vega to Sentinel-2A.

Źródło: ESA

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
VEGA TO LAUNCH ESA WIND MISSION

Na ilustracji:
Satelita i cyklony pomiarowe. Źródło: ESA

Reklama