Spotkaj eksperta: architektura kosmiczna

Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Centrum Nauki Kopernik zaprasza nauczycieli i uczniów na spotkanie online 20 marca o godzinie 18:00 z Leszkiem Orzechowskim, architektem związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, założycielem zespołu badawczego Space is More, zdobywcą wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury oraz twórcą polskiego habitatu analogowego – Stacji Badawczej LunAres.

To spotkanie - w ramach europejskiego konkursu Moon Camp – pokaże uczestnikom, jak wejść w świat projektowania baz kosmicznych oraz stacji orbitujących wokół globów innych niż Ziemia. W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli przez długi czas pozostać na Księżycu czy Marsie, należy przygotować im pełną infrastrukturę. Musi ona sprostać różnym wyzwaniom np.  ochronie przed promieniowaniem i meteorytami, umożliwiać prace badawcze w kosmicznych labach, transport, produkcję energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, produkcję żywności, programowanie i współpracę astronautów z robotami oraz wiele innych.

W wyzwaniu Moon Camp zadaniem zespołu uczniowskiego, pod opieką nauczyciela, jest wybór miejsca lądowania kosmicznych podróżników oraz zaprojektowanie habitatów kosmicznych dostosowanych do warunków panujących na wybranym globie lub orbitujących wokół nich stacji. W ramach wyzwania dostępnych jest 6 technik przygotowania projektu:

• sztuka i rzemiosło,
  • projektowanie 3D,
  • wydruk 3D,
  • robotyka,
  • rzeczywistość rozszerzona i wirtualna,
  • eksperyment naukowy.

Jak się przygotować do udziału w tym konkursie? Na co zwrócić uwagę podczas pracy? Jak podzielić zadania w zespole? Czym różni się habitat księżycowy od marsjańskiego? – tego uczestnicy dowiedzą się podczas spotkania.

Zaproszony ekspert – Leszek Orzechowski – pomoże zespołom przygotować się do wyzwania, bo sam wielokrotnie stawał przed takimi. Opowie jak, kierując zespołem projektowym, radził sobie z wymogami konkursowymi oraz na co zwrócić uwagę przy projektowaniu habitatów kosmicznych. W konkursach ważne są nie tylko umiejętności projektowe oraz naukowe, ale także uważne zapoznanie się z wymaganiami konkursu i właściwe zrozumienie na co jury może zwracać uwagę, kwalifikując projekty do konkursu.

Spotkanie składa się z trzech części:

1. Poznajmy wyzwanie Moon Camp.
  2. Rozmowa z ekspertem:
  • zagadnienie architektury kosmicznej,
  • zagadnienie projektów konkursowych,
  • działania w różnych technikach przygotowania projektu;

3.Sesja pytań i odpowiedzi.

Nauczycielu, edukatorze! Zapisz w swoim kalendarzu: 20 marca, godz. 18.00 webinar online z cyklu „Spotkaj eksperta” – Leszek Orzechowski, Architektura kosmiczna.

Opracowanie: Magda Maszewska, źródło: Centrum Nauki Kopernik

Ilustracja: Grafika wydarzenia, źródło: Centrum Nauki Kopernik