Przejdź do treści

Sygnały radiowe odkrywają tajemnice masywnych galaktyk

Astronomowie Monash odkryli fale radiowe z najbardziej masywnych galaktyk za pomocą australijskiego satelity Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP).

Czarne dziury były centralnym punktem badań prowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Monash.

Badacze zgłębili tajemnice fal radiowych emitowanych przez najbardziej masywne czarne dziury za pomocą najnowocześniejszego instrumentu Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP).

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy fale radiowe są emitowane przez najbardziej masywne czarne dziury, astronomowie zmierzyli fale radiowe z największych galaktyk w pobliskim Wszechświecie. Kompleksowe badanie wykorzystało Rapid ASKAP Continuum Survey (RACS). Profesor nadzwyczajny Michale Brown z Uniwersytetu w Monash powiedział, że ASKAP był w stanie badać rozległe obszary nieba i był bardziej czuły niż poprzednie porównywalne badania radiowe.

Przyznając, że formowanie się nowych gwiazd w galaktykach może również generować fale radiowe, naukowcy skupili się na galaktykach, w których formowanie się gwiazd jest minimalne lub nie występuje w ogóle. Spośród 587 zbadanych pobliskich galaktyk, wszystkie 40 największych galaktyk emitowało fale radiowe.

Chociaż możliwe jest, że w tych galaktykach ukryte są procesy gwiazdotwórcze na niskim poziomie, czarne dziury wydają się być najbardziej prawdopodobną przyczyną tego, co obserwujemy – powiedział profesor Brown.

Badanie ujawniło również różnice w emisji fal radiowych wśród największych galaktyk, przy czym niektóre z nich okazały się znacznie silniejsze od innych. Na przykład galaktyka ESO 137-G 6 wykazywała jasność radiową około 10 000 razy większą niż galaktyka NGC 6876.

Byliśmy w stanie naprawdę zagłębić się w te nowe dane, aby zacząć odkrywać różnice w tym, jak te galaktyki świecą na falach radiowych – powiedziała studentka Teagan Clarke.

To może nam powiedzieć o ich centralnych czarnych dziurach i o tym, jak zasilają te masywne galaktyki.

Dlaczego różne galaktyki emitują znacznie więcej fal radiowych niż inne, jest pewną zagadką – powiedział profesor Brown.

Widzimy jednak, że galaktyki, które są silnymi źródłami fal radiowych, wydają się wirować wolniej niż porównywalne galaktyki, które są słabymi radioźródłami. Dotarcie do sedna tej kwestii będzie wyzwaniem dla mnie i moich studentów.

Wyniki badań zostały zaakceptowane do publikacji w czasopiśmie Astronomical Society of Australia.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej informacji:

Źródło: Monash University

Na ilustracji: Astronomowie Monash odkryli fale radiowe z najbardziej masywnych galaktyk za pomocą australijskiego satelity Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP). Źródło: CSIRO

Reklama