Przejdź do treści

Tajemnicze czerwone łuki na lodowym księżycu Saturna

Za pomocą sondy kosmicznej Cassini uzyskano zdjęcia powierzchni Tetydy, na których widać nietypowe czerwone łuki. Naukowcy na razie nie znają ich pochodzenia. Zdjęcie zaprezentowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Przedstawione zdjęcie ma sztucznie uwypuklone kolory, aby łatwiej dostrzec opisywane struktury w formie czerwonych łuków. Fotografia stanowi złożenie zdjęć wykonanych w filtrze zielonym, bez filtra oraz w filtrze ultrafioletowym. Zdjęcia pochodzą z kwietnia 2015 r.

Łuki mają po kilka kilometrów szerokości i po kilkaset kilometrów długości. Kilka z nich widać niewyraźnie także na wcześniejszych zdjęciach z sondy Cassini. Pochodzenie tych struktur pozostaje jak na razie zagadką. Wśród przypuszczeń są następujące hipotezy: może to być lód z zanieczyszczeniami od innych składników chemicznych, może to też być skutek wydostawania się gazów z wnętrza księżyca albo efekt istnienia mniejszych struktur, które nie zostały rozdzielone na wykonanych zdjęciach ze względu na niewystarczającą zdolność rozdzielczą. Naukowcy przypuszczają, że struktury są młode (w skali geologicznej), bowiem przecinają inne starsze struktury, np, kratery uderzeniowe.

Jeśli chodzi o księżyce Saturna, to na ich powierzchniach praktycznie nie ma czerwonawych struktur, z wyjątkiem Dione, gdzie występują w kilku małych kraterach. Natomiast bardzo wiele takich struktur jest na Europie, jednym z księżyców Jowisza.

Tetyda to jeden z większych księżyców Saturna, piąty co do wielkości, ze średnicą około 1000 km. Ma małą gęstość, co rodzi przypuszczenia iż Tetyda zbudowana jest głównie z lodu. Księżyc odkryto w 1684 roku, dokonał tego Giovanni Cassini.

Więcej informacji:

Źródło: NASA / JPL

Na zdjęciu:
Nietypowe czerwone łuki na powierzchni Tedydy, lodowego księżyca Saturna. Łuki mają po kilka kilometrów szerokości i kilkaset długości. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute.Reklama