Przejdź do treści

Tajemniczy sześciokąt na Saturnie

Mimo, że misja Cassini dobiegła już końca, rewelacje wynikające z przesłanych z niej danych i zdjęć wydają się go nie mieć. Na jednym z tych niezwykłych zdjęć jest nieustannie zadziwiająca naukowców heksagonalna burza szalejąca na północnym biegunie Saturna. Dzięki zdjęciom z sondy, naukowcy otrzymali kolejną szansę, aby z bliska przyjrzeć się temu tajemniczemu zjawisku rodem z filmów science-fiction.

Ta burza o nietypowym kształcie, nazywana również Sześciokątem Saturna, została po raz pierwszy zaobserwowana na zdjęciach przesłanych przez sondy Voyager 1 i 2 podczas ich przelotów obok Saturna w 1980 i 1981 roku. Wiadomo więc też, że burza istnieje przynajmniej od 37 lat.

Według naukowców jest to prąd strumieniowy, którego wiatry osiągają prędkość około 320 km/h, a szerokość całej struktury z bieguna północnego wynosi około 32 000 kilometrów. Naukowcy obliczyli, że długość boku sześciokąta  to 13 800 kilometrów, czyli więcej niż średnica Ziemi (6 371 kilometrów).

Znajdujący się w środku burzy wir nadaje całej strukturze niepokojącego wyglądu ogromnego, szeroko otwartego, niemrugającego oka. Wcześniejsze obserwacje Kosmicznego Teleskopu Hubble’a nie wykazały, że na biegunie południowym Saturna znajduje się podobna struktura, ale w listopadzie 2006 roku NASA potwierdziła, że sonda Cassini zaobserwowała tam obecność cyklonu z wyraźnie zaznaczonym okiem.

Choć wciąż nie wiadomo ostatecznie jaka jest przyczyna powstawania tak niezwykłego zjawiska jak sześciokątna burza Saturna, wiadomo, że jej rotacja, która wynosi 10 godzin, 39 minut i 24 sekundy, jest równa czasowi, który uznaje się za okres obrotu planety, dzięki czemu burza nie przesuwa się jak inne chmury w atmosferze.

Nowo opublikowane zdjęcie Sześciokąta Saturna zostało zrobione 25tego kwietnia, gdy Cassini była w odległości 441 000 kilometrów od planety, 2 dni po rozpoczęciu ostatniej fazy misji – Grand Finale. Cassini zakończyła tę fazę i całość misji 15 września, kiedy spłonęła podczas zejścia w atmosferę Saturna.

 

Źródło: portal space.com

Więcej informacji:

Na zdjęciu: słynna sześciokątna burza ze znajdującym się w jej środku wirem na północnym biegunie Saturna. Zdjęcie zrobione przez sondę kosmiczną Cassini 25tego kwietnia 2017 roku. Źródło: NASA.
 

Reklama