Przejdź do treści

Ukazała się nowa książka o Marsie

Planeta Mars

Wkrótce Wielka Opozycja Marsa, czyli idealny okres do poznania tajemnic Czerwonej Planety. Od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego Mars, obok Księżyca, jest najintensywniej badanym obiektem planetarnym  czytamy we wstępie do nowej książki o tej planecie, która prezentuje przebieg badań, najnowszą wiedzę o Marsie, a także informacje pomocne przy prowadzeniu obserwacji.

Mars fascynował ludzkość od dawna, a gdy udało się go coraz lepiej poznawać przy pomocy teleskopów, zaczęły pojawiać się bardzo różne hipotezy, włącznie np. ze słynnymi „kanałami marsjańskimi”. Obecnie planeta jest intensywnie badania przez liczne sondy kosmiczne: orbitalne i eksplorujące powierzchnię. Jest też powszechnie uważana za kolejne ciało kosmiczne, na którym człowiek postawi stopę. Załogowy lot na Marsa może nas czekać już w ciągu najbliższych dziesięciu czy dwudziestu lat.

Na polskim rynku książek nie ma zbyt wielu pozycji o Marsie, a szczególnie niewiele jest tych napisanych przez polskich autorów. Autorem nowej książki „Planeta Mars” jest poznański astronom, ś.p. prof. Hieronim Hurnik (1919–2016). Książkę udało się wydać dzięki wysiłkom jego żony, Bogusławy Hurnik i wsparciu Fundacji Niolaus Copernicus.

Rozdział o meteorytach z Marsa opracowała Bogusława Hurnik, a informacje na temat obserwacji Czerwonej Planety – Robert Szaj.

Informacje o książce:

Tytuł: Planeta Mars
Autor: Hieronim Hurnik
Wydawca: Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-941728-5-5
Liczba stron: 184

Więcej informacji:

 

Reklama