Przejdź do treści

Urania nr 3/2012 na kilka dni przed przejściem Wenus

Urania nr 3/2012 na kilka dni przed przejściem Wenus

Za kilka dni, 6 czerwca, nastąpi astronomiczne zjawisko roku 2012 - przejście Wenus przed tarczą Słońca. Będzie je można obserwować z terenu Polski. W ramach przygotowań do tej rzadkiej okazji warto sięgnąć po lekturę najnowszego numeru "Uranii - Postępów Astronomii". Egzemplarze numeru 3/2012 powinny już od paru dni trafiać do prenumeratorów.

W numerze przeczytamy m.in. o Wenus i jej tranzytach, a także znajdziemy tabelkę z dokładnymi dla różnych miast w Polsce, wskazówki dotyczące obserwacji i inne materiały. Wiele miejsca tranzytowi Wenus poświęcone jest także w poprzednich dwóch numerach czasopisma.

Obszerny artykuł numeru opisuje z kolei "międzygwiazdowe początki życia" - prof. Jacek Krełowski (Centrum Astronomii UMK) przedstawia w nim badania materii międzygwiazdowej. Autor jest jednym z głównych światowych specjalistów w tej dziedzinie badań.

W dziedzinie porad sprzętowych opisano elementy montażu teleskopów Meade LX 200 (ustawienie klina paralaktycznego), które są na wyposażeniu kujawsko-pomorskich szkolnych obserwatoriów astronomicznych, zwanych astrobazami.

Nie brak korespondencji od Czytelników, w tym numerze dodatkowo wzbogaconej o cytaty znalezione na internetowych forach dyskusyjnych w wątkach dotyczących "Uranii".

Numer uzupełniają doniesienia z najnowszych badań, kalendarz astronomiczny, krzyżówka i inne materiały.

Redakcja przygotowała też prezent dla prenumeratorów - tym razem jest to archiwalny numer "Postępów Astronomii" 4/1997, ostatni jaki ukazał się przed połączeniem pisma z "Uranią", w wyniku którego powstała "Urania - Postępy Astronomii".

Zachęcamy także do odwiedzin strony internetowej "Uranii".

 

Źródło: Krzysztof Czart

Na ilustracji: "Urania - Postępy Astronomii" nr 3/2012

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama