Przejdź do treści

Utworzono dwa nowe obszary ochrony ciemnego nieba w USA

W Stanach Zjednoczonych utworzono w pierwszych tygodniach bieżącego roku dwa nowe międzynarodowe obszary ochrony ciemnego nieba, spełniające wymogi International Dark Sky Associacion (IDA), organizacji o światowym zasięgu zajmującej się walką z zanieczyszczeniem świetlnym. Obydwa miejsca znajdują się w południowej części kraju, na terenach znacznie oddalonych od miejskich świateł.

Pierwszym z nowo powstałych obszarów jest Park Ciemnego Nieba Kissimmee Prairie, utworzony na terenach Parku stanowego o tej samej nazwie. Jest to jednocześnie pierwszy obszar ochrony ciemnego nieba na Florydzie. Park stanowy Kissimmee Prairie charakteryzuje się największymi połaciami prerii na Florydzie, w związku z czym krajobraz miejscami przypomina prerie Środkowego Zachodu.

Florydzki Park Ciemnego Nieba zajmuje 218 kilometrów kwadratowych (nie wliczając akwenów wodnych) i położony jest w środkowej części stanu, kilkadziesiąt kilometrów od wschodniego wybrzeża, przy czym od zachodu sąsiaduje z bazą amerykańskich sił powietrznych Avon Park. Obszar ten, ze względu na znaczne oddalenie od świateł dużych miast jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez florydzkich miłośników astronomii.

Przez ostatnie dwa lata personel parku starał się o ograniczenie zanieczyszczenia świetlnego generowanego przez miejscowe budynki infrastruktury turystycznej. Wprowadzono również udogodnienia dla licznie odwiedzających turystów, budując pierwsze na Florydzie astronomiczne stanowiska obserwacyjne. Działania te, wraz z poparciem miejscowych organizacji miłośników astronomii i florydzkich urzędów związanych z ochroną środowiska wpłynęły na przyznanie miejscowemu parkowi statusu międzynarodowego parku ciemnego nieba.

Drugi z opisywanych obszarów ma nazwę Cosmic Campground i powstał w stanie Nowy Meksyk, niedaleko granicy z Arizoną. Stanowi jedno z dwóch miejsc na świecie (drugie jest w Chile), któremu IDA przyznała miano International Dark Sky Sanctuary. Termin ten można przetłumaczyć jako ostoję ciemnego nieba i według definicji IDA, jest obszarem charakteryzującym się znakomitą jakością nocnego nieba, chronioną w celach naukowych, przyrodniczych, edukacyjnych bądź kulturowych. Tego typu obszary powoływane są przez IDA, aby wzmocnić świadomość o ich istnieniu i promować ochronę ich niezwykłych walorów.

Cosmic Campground jest pierwszym obszarem administrowanym przez Służbę Leśną Stanów Zjednoczonych, który został uhonorowany przez IDA mianem międzynarodowego miejsca ochrony ciemnego nieba. Zajmuje niewielki obszar 1,4 hektara w zachodniej części Gila National Forest, składający się z obozu kempingowego, wyposażonego m.in. w specjalnie przygotowane miejsca pod teleskopy oraz dostęp do prądu. Cosmic Campground jest jednym z najciemniejszym miejsc w całych Stanach Zjednoczonych, a wniosek do IDA, proponujący powołanie na jego terenie międzynarodowej ostoi ciemnego nieba poparty został m.in. przez senatora Martina Heinricha.

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: IDA

Na ilustracji: Widok Drogi Mlecznej na Parkiem Kissimmee Prairie. Źródło: IDA/J. Patterson.


Reklama