Przejdź do treści

Zbliżenie komety C/2013 US10 (Catalina) do Arktura

Mapka położenia komety C/2013 US10 (Catalina) na niebie
Widoczny gołym okiem Arktur, mieniący się pomarańczowym blaskiem, spotka się w ostatnią sylwestrową noc tego roku (31 grudnia 2015 r.) z kometą C/2013 US10 (Catalina). Arktur jest jasną gwiazdą, zatem będzie to świetna okazja do tego by łatwo i szybko zlokalizować kometę. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla osób dopiero co rozpoczynających przygodę z astronomią.

Kometa będzie bezproblemowo dostępna do obserwacji przez lornetkę na porannym niebie. Gdy odnajdziecie już jasną gwiazdę z konstelacji Wolarza - Arktura, zwanego "gwiazdą wiosny", o jasności -0,04 mag, będzie to dobry znak, że kometa jest blisko. Jak zlokalizować Arktura? Trzeba spojrzeć na wschodnią stronę nieba. Gwiazda ta wzejdzie mniej więcej o północy, czyli jedną-dwie godziny później powinna być już w dogodnej pozycji do obserwacji. W zidentyfikowaniu Arktura mogą nam pomóc Jowisz i Księżyc, także świecące wtedy po wschodniej stronie nieba. Trzeba patrzeć w lewo i nieco w dół od Jowisza i Księżyca. Alternatywnym sposobem jest przedłużenie w stronę horyzontu linii gwiazd dyszla Wielkiego Wozu.

Gdy już znajdziecie Arktura, wtedy nie namyślając się, śmiało chwytajcie do rąk lornetki i podziwiajcie kometę. Życzymy dobrych wrażeń i żeby pogoda w sylwestrową noc dopisała. Więcej informacji dotyczących komety C/2013 US10 (Catalina), znajduje się na stronie: sok.ptma.pl - zachęcamy do zajrzenia.

Więcej informacji:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Mapka położenia komety C/2013 US10 (Catalina) na niebie. Źródło: SOK PTMA.