Przejdź do treści

Znowu wzrost aktywności komety ISON

Kometa C/2012 S1 (ISON) w Pannie
Dziś popołudniu pojawiła się kolejna informacja dotycząca komety ISON. Nadesłał ją Emanuel Jehin z Instytutu Astrofizyki Uniwersytetu w Liege w Belgii. Zaobserwowano kolejny wzrost aktywności komety.

Na podstawie obserwacji uzyskanych teleskopem TRAPPIST stwierdzono blisko dwukrotny spadek aktywności w ciągu ostatnich 4 dni od momentu wybuchu 14 listopada. Wnikliwa analiza zdjęć wykazała że brak przesłanek co do rozpadu jądra, a formacje pyłu zdają się być powiązane z aktywnymi regionami, w których zachodzi produkcja molekuł C2 i CN.

Jednak dziś rano około 10 czasu polskiego zaobserwowano ponowny wzrost aktywności komety. W ciągu jednej doby zaobserwowano sześciokrotny wzrost emisji gazu oraz dwukrotny wzrost ilości pyłu. Możliwe, że mamy do czynienia z kolejnym rozbłyskiem powiązanym z wyżej wymienionymi aktywnymi regionami na jądrze komety.

Jak przełoży się to na jasność obserwowaną, okaże się zapewne podczas kolejnych prób obserwacji. Warunki do ich prowadzenia z dnia na dzień stają się coraz trudniejsze. Obecnie kometa znajduje się około 28 stopni kątowych od Słońca, a jej jasność oceniana jest nadal na około +5 magnitudo.

Więcej informacji:

Autor: Michał Kusiak

Na zdjęciu:
Kometa C/2012 S1 (ISON) w Pannie. Zdjęcie wykonano 5 listopada 2013 r. w
NASA Marshall Space Flight Center. Źródło: NASA/MSFC/Aaron Kingery.


Reklama