Przejdź do treści

Grupa Amora to kolejna grupa planetoid o orbitach położonych w pobliżu orbity Ziemi. Półosie wielkie ich orbit są jednak w tym przypadku większe niż jedna jednostka astronomiczna, czyli wielka półoś orbity ziemskiej (średnia odległość w układzie Ziemia-Słońce). Dodatkowo peryhelia takich obiektów tylko nieznacznie wykraczają poza orbitę Ziemi.

W efekcie planetoidy z grupy Amora najczęściej przecinają się z orbitą Marsa, nie przecinając jednak orbity ziemskiej. Orbita takiej planetoidy musi jednak okresowo zbliżać ją do Ziemi. Aby być uważaną za obiekt bliski, planetoida musi wówczas zbliżać się do Ziemi bardziej niż do jakiejkolwiek innej wielkiej planety naszego układu. Najbliższą planetą na Ziemi jest Wenus, która maksymalnie zbliża się do Ziemi na odległość nie większą niż około 0,3 jednostki astronomicznej. Zatem planetoidy z grupy Amora to te, które mogą okresowo znajdować się w odległości nie mniejszej niż 0,3 AU od Ziemi.

Nazwa grupy pochodzi od jej obiekty prototypowego - odkrytej w roku 1932 w Observatoire Royal de Belgique przez Eugène’a Delporte planetoidy Amor. Nazwa to nawiązuje do mitologicznego rzymskiego bożka miłości Amora. Innym słynnym obiektem z grupy Amora jest planetoida 433 Eros odkryta w 1898 roku w Berlinie przez Carla Gustava Witta. Dla odmiany nosi on imię greckiego boga miłości i namiętności. Podobnie jak Amor należy on do tych planetoid, które zbliżają się na swej wokółsłonecznej orbicie do Ziemi, nie przecinając jednak jej trajektorii. Nie oznacza to jednak, że obiekty takie nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. 31 stycznia 2012 Eros minął na przykład Ziemię w odległości 26,7 milionów kilometrów. Podobnie blisko powróci w roku 2056.

Choć najgroźniejszymi dla Ziemi planetoidami są te z grupy z Atena i Apolla, czyli takie, których orbity przecinają się z trajektorią Ziemi, około jedna dziesiąta groźnych obiektów NEO to właśnie planetoidy Amora. Mowa tu o takich obiektach z tej grupy, których orbity zbliżają się do ziemskiej na co najmniej 0,05 jednostki astronomicznej, a one same są wystarczająco duże, by mogły stanowić dla nas realne zagrożenie.

Według stanu na 1 stycznia 2017 roku znane były 5962 planetoidy należące do grupy Amora. Największą z nich jest 1036 Ganymed, odkryta w 1924 roku w Hamburg-Bergedorf Observatory w Bergedorfie przez Waltera Baade i mająca średnicę rzędu 32 kilometrów.

 

Czytaj więcej: