ciemne niebo

Liczba międzynarodowych obszarów ciemnego nieba przekroczyła setkę

Nocne niebo nad Parkiem Skamieniałego Lasu
Od kilkunastu lat, pod auspicjami Międzynarodowego Związku Ciemnego Nieba (IDA), powstają na świecie międzynarodowe parki, rezerwaty i inne obszary ochrony ciemnego nieba. W czerwcu utworzono kolejne, przez co ich ogólna liczba przekroczyła 100.

W Utah utworzono sanktuarium ciemnego nieba

Święte miejsce z niezapomnianymi widokami, pod bardzo ciemnym niebem, z dala od osiedli ludzkich? Takie atrakcje zapewnia Rainbow Bridge Monument - świeżo utworzony międzynarodowy obszar ochrony ciemnego nieba.

Nagroda Nobla z medycyny 2017 a astronomia

Tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny otrzymali naukowcy zajmujący się badaniami nad wewnętrznym zegarem biologicznym. Przyczyny nieprawidłowości w działaniu wewnętrznego zegara związane są często ze zjawiskiem zwanym zanieczyszczeniem sztucznym światłem, które negatywnie wpływa również na prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Urania nr 4/2017 - zaćmienie Słońca i ciemne niebo

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2017
Okładkowymi tematami "Uranii" nr 4/2017 są zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych oraz nowa mapa ciemnego nieba w Polsce. Do numeru dołączamy w prezencie płytę DVD z odcinkami Astronarium poświęconymi grawitacji. Zapraszamy do lektury i prenumeraty "Uranii" - ulubionego czasopisma wielu polskich miłośników astronomii!

Ciemne niebo nad hiszpańską La Palmą

Przed dziesięcioma laty należąca do Hiszpanii wyspa La Palma została oficjalnie nazwana “rezerwatem światła gwiazd”. Miało to na celu zapewnienie ochrony dla znajdującego się tu obserwatorium astronomicznego, które borykało się z problemem zanieczyszczenia światłem - oraz zachowanie ciemnego nieba na potrzeby wszystkich mieszkańców i odwiedzających wyspę. Dziś wiadomo już, że przyniosło to oczekiwane rezultaty!

Astroprocent - przekaż 1% podatku na astronomię

Astroprocent
Jak co roku, zachęcamy do przekazania 1% podatku na wsparcie polskiej astronomii. W ramach akcji "Astroprocent" prowadzone są działania na rzecz ochrony ciemnego nieba w naszym kraju. Przekazanie podatku jest bardzo proste, nie trzeba wykonywać żadnych przelewów, wystarczy wypełnić stosowną rubrykę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, a Urząd Skarbowy automatycznie przekaże 1% naszego podatku na wskazany cel.

Wybudowano obserwatorium astronomiczne w Chalinie

Obserwatorium astronomiczne w Chalinie
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) wzbogacił się o nowo wybudowane obserwatorium astronomiczne. Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł, a sercem obserwatorium będzie 14 calowy teleskop w układzie Ritchey-Chretiena gwarantujący świetne właściwości w zastosowaniach astrofotograficznych. Obiekt wybudowano pod niebem, które jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce.

Strony

Subscribe to RSS - ciemne niebo