kosmos

Kosmos - są dwa, podobne, ale jednak nieco odmienne, znaczenia słowa kosmos. Pojęcie to można rozumieć jako synonim dla słowa Wszechświat, czyli wszystkiego co nas otacza, zarówno na Ziemi, jak i poza nią. Pojęcie kosmos bywa też używane w znaczeniu "przestrzeni kosmicznej", czyli tego co znajduje się poza Ziemią, ponad jej atmosferą (np. lot w kosmos, loty kosmiczne). Spotyka się pisownię z zastosowaniem dużej litery (Kosmos), jak i małej (kosmos).

Polacy i Kosmos - konkurs historyczno-plastyczny dla uczniów

Trwa ciekawy konkurs kosmiczny dla uczniów od podstawówek do szkół średnich. Łączy w sobie kosmos, historię i plastykę. Prace można nadsyłać do 1 czerwca 2018 r. Urania jest patronem konkursu - zachęcamy do udziału!

NRAO udostępnia darmowe narzędzie do tworzenia barwnych kompozycji

Czy wiecie, że oglądany gołym okiem kosmos jest zasadniczo... czarno-biały? Piękne, powszechnie dostępne w sieci zdjęcia galaktyk, mgławic i gromad galaktyk są niemal zawsze przetworzone cyfrowo - tak, by wydobyć z nich jak najwięcej informacji oraz by skontrastować ze sobą obserwacje tego samego obiektu wykonane na różnej długości fali

60. rocznica lotu Łajki w kosmos

Rumuński znaczek pocztowy z Łajką, psem, który poleciał w kosmos, aut. Neozoon (2009), Wikipedia/dp
60 lat temu, 3 listopada 1957 roku, na orbicie ziemskiej została umieszczona pierwsza żywa istota, suczka Łajka. Pomimo tego, że nie powróciła na Ziemię, stała się symbolem lotów w kosmos oraz częścią popkultury, trafiła m.in. do literatury i filmu.

Trwają konsultacje w sprawie Polskiej Strategii Kosmicznej

Jeszcze kilka dni zostało na nadsyłanie uwag w sprawie założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. Zainteresowane podmioty mogą je nadsyłać do Ministerstwa Rozwoju do 21 października 2016 r.

Ogłoszono Polską Strategię Kosmiczną

Jadwiga Emilewicz - Wiceminister Rozwoju
Nasz kraj coraz poważniej podchodzi do sfery działań związanych z kosmosem, zarówno naukowych, jak i przemysłowych. Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiły założenia polskiej strategii kosmicznej na najbliższe lata. Nastąpiło to 12 września podczas robotyczno-kosmicznej konferencji odbywającej się koło Rzeszowa i towarzyszących jej zawodów European Rover Challenge 2016.
Subscribe to RSS - kosmos