meteor

Bliżej rozwiązania zagadki "hałasujących" meteorów

Astronomia zna wiele przypadków bardzo jasnych meteorów, które zdają się wydawać odgłosy. Zdarza się, że wyraźnie syczą i trzeszczą – ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Ostatnie doniesienia naukowe z Sandia National Laboratories sugerują możliwe przyczyny.

Widoczne są już τ Herkulidy

Mapa gwiazdozbioru Herkulesa
W drugiej połowie maja w naszym kraju widoczne są już τ Herkulidy. Jest to mało aktywny rój meteorów, ale wszystkich pasjonatów "spadających gwiazd" zachęcamy do obserwacji.

Nadlatują eta Lirydy

Gwiazdobiór Lutni
W najbliższy poniedziałek (9 maja) oprócz spektakularnego tranzytu Merkurego, będziemy mieli okazję zobaczenia kolejnych jasnych meteorów. Na ten dzień przypada bowiem maksimum roju eta Lirydów.

Nadlatują eta Akwarydy

Mapka gwiazdozbioru Wodnika
W końcówce kwietnia na polskim niebie zagościł kolejny rój meteorów - eta Akwarydy. To okazja, by wyjść na zewnątrz i choć przez chwilę popatrzeć w rozgwieżdżone niebo.

Nadlatują Lirydy

Gwiazdozbiór Lutni - mapka
W drugiej połowie kwietnia na polskim niebie zawita bardzo ciekawy rój meteorów - Lirydy. Zachęcamy do obserwacji i życzymy ujrzenia jak najwięcej spadających gwiazd i oby każde pomyślane przez Was życzenie się spełniło!
Subscribe to RSS - meteor