zaćmienia

Spojrzenie w wakacyjne niebo 2018

Lato, okres urlopów i wakacji, to czas długich – choć już nie tak długich jak czerwcowe - dni. Mamy nadal krótkie noce, które niezbyt sprzyjają obserwacjom astronomicznym. W tym roku na niebie wakacyjnym będziemy mogli zaobserwować wiele ciekawych obiektów i zjawisk, w tym całkowite zaćmienie Księżyca pod koniec lipca, a w drugiej dekadzie sierpnia słynne Perseidy.

To było zaćmienie!

Już po tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca ponad Stanami Zjednoczonymi. Czy warto było udawać się aż na inny kontynent, by je zobaczyć? Z pewnością tak.

Całkowite zaćmienie Słońca - transmisja na żywo

Całkowite zaćmienie Słońca 2017 w Ameryce
Oto kilka wybranych transmisji na żywo z całkowitego zaćmienia Słońca 21 sierpnia 2017 r. w USA.

Ostatnie odliczanie przed całkowitym zaćmieniem Słońca

Zaćmienie Słońca - szczególnie zaćmienie całkowite - to zdaniem wielu osób niezapomniane przeżycie i coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy. Do tegorocznego sierpniowego zaćmienia pozostał już tylko nieco ponad dzień - będzie miało ono miejsce 21 sierpnia. Niestety nie ujrzymy go w Polsce, ale na pocieszenie pozostają nam liczne transmisje internetowe.

2016 HO3: drugi księżyc i całkowite zaćmienie?

Czy Ziemia ma tylko jednego naturalnego satelitę? Nie do końca. Według naukowców okrąża ją na stabilnej już od prawie stulecia orbicie planetoida o nazwie 2016 HO3. To jak gdyby mini księżyc naszej planety, który po raz pierwszy dostrzeżono w kwietniu 2016 roku w ramach przeglądu Pan-STARRS1. Co więcej, jego orbita nie zmieni się znacząco przez co najmniej kilka następnych stuleci. Czy może on jednak powodować... zaćmienia Słońca?

Zbliża się częściowe zaćmienie Księżyca

W najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia, czekać na nas będzie niezwykle ciekawe zjawisko astronomiczne: tego wieczoru dojdzie do częściowego zaćmienia Srebrnego Globu.

Jak i gdzie obserwować całkowite zaćmienie Słońca… w sieci?

Tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca coraz bliżej! Będzie mieć miejsce już 21 sierpnia 2017 roku. Potrwa dokładnie 2 minuty i 40 sekund, przy czym rozpocznie się o godzinie 10:15 czasu pacyficznego letniego. Będzie widoczne głównie ponad Stanami Zjednoczonymi - pas zaćmienia obejmie m. in.stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee i Georgia. W Polsce go nie zobaczymy, jednak można je będzie śledzić przez Internet.

Strony

Subscribe to RSS - zaćmienia