zaćmienie Słońca

Informacje o zaćmieniach Słońca - tych aktualnych, jak i dawniejszych. W szczególności zaćmienie Słońca widoczne w Polsce.

To było zaćmienie!

Już po tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca ponad Stanami Zjednoczonymi. Czy warto było udawać się aż na inny kontynent, by je zobaczyć? Z pewnością tak.

Pierwszy "obraz" zaćmienia Słońca?

Od jak dawna ludzie interesują się zaćmieniami i w jakim stopniu je dawniej rozumieli? Profesor J. McKim “Kim” Malville z Uniwersytetu Colorado Boulder uważa, że jedno z dawnych zaćmień Słońca może być uwiecznione na prastarym symbolu naskalnym znalezionym przez archeologów w Kanionie Chaco w Nowym Meksyku.

Sonda SDO świadkiem podwójnego zaćmienia

Wczesnym rankiem 1 września 2016 roku, sonda NASA Solar Dynamics Observatory lub SDO, złapała zarówno tranzytującą Ziemię i Księżyc, które przechodziły jednocześnie przed tarczą Słońca.

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - zdjęcia

Zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji z 9 marca 2016 r. wykonane przez polską wyprawę z grudziądzkiego planetarium.

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - transmisja na żywo

Dzisiaj w nocy polskiego czasu nastąpi całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji. Uczestnicy polskiej wyprawy na obserwacje tego zjawiska przeprowadzą w portalu Uranii transmisję na żywo z fazy całkowitej zaćmienia.

Polska wyprawa astronomiczna w pas całkowitego zaćmienia Słońca w Indonezji

Narodowe Planetarium Malezji w Kuala Lumpur
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu we współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym zorganizowało wyprawę do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Zaćmienie nastąpi 9 marca. Jeśli łącza satelitarne pozwolą, na stronach Uranii zostanie przeprowadzona transmisja ze zjawiska.

Filmy z zaćmienia Słońca

Zaćmienie Słońca - filmy
Prezentujemy filmy z zaćmienia Słońca przygotowane przez różne instytucje i miłośników astronomii. Zaćmienie nastąpiło 20 marca 2015 r. W Polsce było widoczne jako częściowe.

Strony

Subscribe to RSS - zaćmienie Słońca