Jutro wystartuje polski satelita naukowy Lem

Ostatnei zdjęcie satelity Lem na Ziemi
21 listopada 2013 r. ma nastąpić wystrzelenie na orbitę okołoziemską polskiego satelity Lem. Będzie to drugi polski satelita w Kosmosie, a pierwszy naukowy.

O godzinie 7:10:11 UTC, czyli o 8:10:11 czasu polskiego, rosyjska rakieta Dniepr ma wynieść na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL "Lem". Start nastąpi z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Za start odpowiada Ministerstwo Obrony Rosji, na podstawie umowy zawartej przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE za pośrednictwem Space Flight Laboratory (projektanta satelitów BRITE) i ukraińsko-rosyjskiej spółki Kosmotras.

Razem z polskim satelitą w Kosmos polecą 32 inne sztuczne satelity. Jeśli start się uda, będzie to rekord w jednorazowym wyniesieniu na orbitę dużej grupy satelitów. Poprzedni rekord został ustanowiony dzisiaj, gdy rakieta Minotaur 1 wyniosła na orbitę aż 29 satelitów.

W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Więcej informacji

Na zdjęciu:
Ostatnia fotografia satelity Lem na Ziemi. Źródło: BRITE-PL.