Przejdź do treści

Tianhe

img

 

29 kwietnia 2021 r. rakieta Długi Marsz 5B wyniosła z kosmodromu Wenchang pierwszy moduł Chińskiej Stacji Kosmicznej. Moduł Tiānhé (z chińskiego: Harmonia Nieba) to bazowa część budowanej przez Chiny Chińskiej Stacji Kosmicznej (Tiāngōng).

 


Główny rozdział: Chińska Stacja Kosmiczna


 

Moduł Tianhe będzie łączył pozostałe moduły stacji i odpowiadał za zarządzanie i kontrolowanie całego kompleksu. Jego głównymi zadaniami będzie zapewnienie przestrzeni mieszkalnej dla załogi: miejsc do spania, kuchni, jadalni, łazienki. W Tianhe astronauci będą monitorować i kontrolować działanie całej stacji i przeprowadzać eksperymenty naukowe.

 

Na Tianhe znajduje się 5 portów: po jednym z przodu i z tyłu oraz 3 radialne porty w sekcji łącznikowej. Porty przedni i tylni oraz jeden z radialnych służą do dokowania, a dwa pozostałe radialne porty do cumowania (dokowanie musi dokończyć ramię robotyczne). Do dwóch bocznych portów w sekcji łącznikowej przyłączone zostaną moduły badawcze: Wentian i Mingtian. W sekcji łącznikowej umieszczono też śluzę do wyjścia na pierwsze spacery kosmiczne. Zostanie ona później zastąpiona przez śluzę w module Wentian.

 

tianhe schemat
Schemat modułu Tianhe. Autor: Shujianyang, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116921462

 

Tianhe ma masę startową 22,5 t i mierzy 16,6 m długości, a w najszerszym miejscu 4,2 m średnicy. Łączna objętość użytkowa modułu to około 50 metrów sześciennych.

 

Swoim kształtem i konstrukcją Tianhe przypomina rosyjski moduł Zwiezda znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który z kolei bazuje na głównym module stacji Mir z 1986 roku.

 

img
Moduł Tianhe podczas testów. Źródło: CAST.

 

Moduł Tianhe można podzielić na cztery części. Najbardziej tylna część to sekcja serwisowa z tylnym portem dokowania i głównym systemem napędowym. Dalej mamy szeroką sekcję mieszkaniową. Na środku znajduje się węższa sekcja przejściowa i na drugim końcu przednia, kulista sekcja łącznikowa z portami dokowania i śluzą do spacerów kosmicznych.

 

Moduł Tianhe umożliwia długotrwałe przebywanie załóg na stacji kosmicznej. By można było przeprowadzać wielomiesięczne misje w Tianhe znalazł się (po raz pierwszy w historii chińskich lotów załogowych) system podtrzymywania życia. Tworzy on na pokładzie sztuczną atmosferę z dostarczonego z Ziemi powietrza, a także pozwala na recykling i ponowne wykorzystanie moczu, wydychanego powietrza i dwutlenku węgla.

 

Na stacji zamontowano tzw. system "smart home", dzięki któremu astronauci z poziomu tabletów mogą sterować oświetleniem, urządzeniami kuchennymi i sanitarnymi. System oświetleniowy symuluje czas na Ziemi i zmienia barwy w zależności od "pory dnia". Chińscy astronauci będą pracować zgodnie z chińskim czasem urzędowym.

 

Każdy z astronautów ma w module Tianhe ma osobną kwaterę sypialną. Część mieszkalna modułu została podzielona na strefy pracy i odpoczynku. W strefie pracy dozwolony poziom hałasu to 58 dB, natomiast w strefie odpoczynku to 49 dB. Poziom wentylowania również różni się w tych strefach. W miejscach pracy symulowany jest podmuch wiatru 0,08 m/s, natomiast tam gdzie astronauci śpią jest to 0,05 m/s.

 

lm 5b
Rakieta Długi Marsz 5B wysyłająca na orbitę moduł Tianhe. Źródło: Xinhua/Ju Zhenhua.