Przejdź do treści

Elektroniczna wersja „Uranii” - na tablety, smartfony i komputery


Widok sklepu Google Play z cyfrową Uranią w przeglądarce internetowej na komputerze z systemem Windows.


Szybkie menu:  

Gdzie kupić?


„Uranię” elektroniczną można kupić na stronie https://play.google.com, a w urządzeniach z systemem Android można wybrać ikonkę „Sklep Play” lub aplikację "Książki Play". Z kolei na urządzeniach z systemem iOS (np. iPhone) można skorzystać z aplikacji Google Play Books.

W wersji elektronicznej udostępniamy także dwie książki: „Nowe opowiadania starego astronoma” (odpłatnie) oraz „Almanach Astronomiczny” (za darmo).

 

Przejdź do sklepu Google Play, aby kupić cyfrową Uranię





Widok sklepu Google Play z cyfrową wersją Uranii na tablecie z systemem Android.
 

Instrukcja dla różnych urządzeń i systemów operacyjnych


Część Czytelników dopytywała się od jakiegoś czasu o elektroniczną wersję „Uranii”. Spełniamy to życzenie i udostępniliśmy cyfrową „Uranię”. Od teraz można mieć wiele numerów naszego czasopisma cały czas pod ręką, przykładowo na swoim smartfonie. Numery w wersji elektronicznej są identyczne w treści i wyglądzie z wersją papierową. Są to pliki w formacie PDF. Dystrybucja wersji elektronicznej odbywa się za pomocą sklepu Google Play. Ten sposób umożliwia wygodny dostęp w różnych krajach, przez 24 h na dobę, na urządzeniach bardzo wielu kategorii: komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, smartfonach, telewizorach smart tv, itp.

Sposób dostępu do „Uranii” jest różny w zależności od systemu operacyjnego na urządzeniu. Najprościej jest na urządzeniach z systemem Android, które stanowią zdecydowaną większość tabletów i smartfonów użytkowanych w Polsce. Wystarczy wybrać ikonkę „Sklep Play” i w sposób analogiczny jak w przypadku wszystkich innych programów, filmów, czy książek, wpisać po prostu „urania” w polu wyszukiwania. Można ewentualnie przed wyszukiwaniem przejść do kategorii „rozrywka” albo „książki”.

Z kolei na wszystkich urządzeniach z innymi systemami operacyjnymi, do pobrania „Uranii” potrzebna jest przeglądarka internetowa oraz konto Google. Jeśli ktoś nie posiada konta Google (np. Gmail), może w każdym momencie je założyć, jest ono bezpłatne. W przeglądarce internetowej wchodzimy na stronę https://play.google.com i w polu wyszukiwania wpisujemy „urania” (uwaga: wyniki wyszukiwania w Google Play zależą m.in. od lokalizacji geograficznej użytkownika i paru innych czynników; jeśli od razu nie pokazuje się Urania, pomóc powinno dodanie skrótu nazwy wydawcy, czyli wpiszmy wtedy "urania ptma"). Następnie aby nabyć dany numer trzeba się zalogować na konto. Aby móc dokonać płatności, należy do konta przypisać kartę płatniczą.

Warto zwrócić uwagę, że wersji elektronicznej „Uranii” nie da się zaprenumerować (Google nie udostępnia jak na razie takiej usługi), można jedynie kupować pojedyncze numery. Czyli gdy ukaże się kolejny numer, nie znajdzie się on automatycznie na naszym koncie, tylko trzeba dokonać nowego procesu zakupu.

Nie da się ukryć, że rozpoczęcie elektronicznej dystrybucji „Uranii” to krok ryzykowny. Dlatego mamy prośbę do Czytelników o wsparcie wobec zagrożeń nielegalnego rozpowszechniania treści cyfrowych („piractwa”). Jeśli napotkacie osobę, która w ten sposób postępuje, uświadomcie jej lub jemu, że czyni źle, działa na niekorzyść całej społeczności miłośników astronomii w Polsce i czy na pewno chce, aby „Urania” zniknęła z rynku prasy i przestała się ukazywać. Prosimy zwrócić uwagę, że płatne są jedynie numery „Uranii” z ostatnich lat, natomiast bardzo wiele numerów archiwalnych udostępniamy za darmo.



Widok cyfrowej Uranii w aplikacji Książki Google na smartfonie z system Android.

 

 

Wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości

 

 

 

Gdzie mogę kupić „Uranię” elektroniczną?

W sklepie Google Play (https://play.google.com). Wymaga to posiadania (lub założenia) konta w Google (np. Gmail), a płatności obsługiwane są za pomocą kart płatniczych.

Jaki system operacyjny musi mieć moje urządzenie?

Dowolny. Co prawda sklep Google Play służy przede wszystkim użytkownikom tabletów, smartfonów i innych urządzeń z systemem Android, ale można z niego korzystać także z urządzeń pracujących pod kontrolą innych systemów operacyjnych (np. Windows, Linux, czy iOS) – trzeba wtedy zalogować się poprzez przeglądarkę internetową.

Czy mogę czytać „Uranię” na kilku swoich urządzeniach?

Tak. Zakup jest przypisany do konta Google. „Uranię” można przeczytać na różnych swoich urządzeniach (np. tablecie, smartfonie, laptopie, komputerze stacjonarnym), wystarczy zalogować się na nich na swoje konto Google.

Czy „Urania” elektroniczna jest płatna?

Tak, numery z najnowszych lat są płatne. Natomiast archiwum starszych numerów „Uranii” jest udostępnione bezpłatnie, zarówno w naszym portalu (www.urania.edu.pl/archiwum), jak i poprzez systemy Google Play i Google Books.

Czy mogę rozpowszechniać kupiony numer „Uranii” elektronicznej?

Nie. „Urania” chroniona jest prawa autorskimi, nie wolno jej (ani jej fragmentów) rozpowszechniać bez zgody wydawcy. W ramach tzw. dozwolonego użytku osobistego, można zakupioną wersję elektroniczną udostępnić do przeczytania osobom ze swojego najbliższego kręgu, np. siostrze, bratu, rodzicom, czy osobom, z którymi mieszkamy, natomiast udostępnianie wielu osobom lub zamieszczanie w internecie jest zabronione i może rodzić prawne oraz finansowe konsekwencje dla osoby, która tak postępuje.

Czy jako prenumerator wersji papierowej dostanę wersję elektroniczną za darmo?

Nie. Aktualnie nie mamy możliwości technicznych, aby tak zrobić.

Ile kosztuje wersja elektroniczna?

Obecnie tyle samo co wersja papierowa. Przy czym ceny i możliwość kupienia „Uranii” poza Polską mogą się różnić w zależności od kraju (aktualnie można nabywać w krajach Unii Europejskiej).

Chcę pobrać numer bezpłatny, ale Google domaga się podania danych karty płatniczej

Takie są wymogi systemu Google Play – my nie mamy na to wpływu. Google wymaga przypisania karty do konta, jeśli chce się pobrać treść z kategorii książki, filmy lub muzyka, nawet jeśli jest to treść darmowa. Przypominamy, że bezpłatne numery archiwalne „Uranii” można też pobrać ze strony www.urania.edu.pl/archiwum, gdzie nie trzeba podawać jakichkolwiek danych.

Czy „Urania” będzie udostępniona też w innych sieciach dystrybucji prasy elektronicznej?

Nie wykluczamy takiej możliwości, ale zależy to w szczególności od popularności tej formy sprzedaży oraz od warunków oferowanych przez inne sieci dystrybucji.

Czy „Urania” elektroniczna posiada zabezpieczenia DRM?

Numery płatne – tak, numery bezpłatne – nie. W szczególności istnieje ograniczenie liczby stron, które można skopiować albo wydrukować.

Czy mogę czytać "Uranię" elektroniczną bez aktywnego połączenia z internetem (offline)?

Tak, jeśli zostanie najpierw pobrana na telefon lub komputer. Tutaj jest instrukcja od Google jak czytać offline na telefonie i jak na komputerze: https://support.goog...r/2851654?hl=pl

 

Przejdź do sklepu Google Play, aby kupić cyfrową Uranię