Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 2/2019

Urania - Postępy Astronomii nr 2/2019

"Urania" nr 2/2019 opuściła drukarnię w środę i jest obecnie w drodze do prenumeratorów oraz do kiosków. W numerze m.in. o pyłowych księżycach Ziemi, pierwiastkach we Wszechświecie, fotografowaniu Drogi Mlecznej i pierwszym obrazie czarnej dziury.

Niedawno świat obiegła wiadomość o pierwszym historii obrazie cienia czarnej dziury. W tym numerze Uranii podstawowe informacje na temat tego osiągnięcia, a na kolejny numer szykujemy obszerniejszy artykuł.

Z głównych tekstów numeru polecamy artykuł o pyłowych księżycach Ziemi, czyli księżycach Kordylewskiego. Sprawdźcie w jaki sposób Węgrzy potwierdzili ich istnienie. Drugi duży tekst dotyczy innych ciekawych obiektów astronomicznych - pulsarów. Warto też zajrzeć do działu "Przeczytane w Nature/Science", aby przeczytać tekst o pierwiastkach we Wszechświecie i obejrzeć bardzo ciekawą ilustrację pokazująca jak procentowo rozkłada się pochodzenie istniejących obecnie pierwiastków - w jakich rodzajach obiektów czy też procesów zachodzących w kosmosie miały swoje źródło.

Dla amatorów astrofotografii mamy też coś ciekawego - poradnik fotografowania Drogi Mlecznej.

Z kolei wśród artykułów historycznych przedstawiamy materiały związane z początkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) i jego historią.

Jak zwykle nie brakuje też stałych działów, takich jak Komeciarz, Cyrqlarz o meteorach, Obserwator Słońca, kalendarz astronomiczny, astronomia w szkole, kącik olimpijczyka, czy astronomiczna krzyżówka.

Więcej informacji: