Przejdź do treści

Premiera spektaklu teatralnego dla dzieci pt. „Mała Urania – kosmiczna podróżniczka”

Mała Urania - kosmiczna podróżniczka

15 października 2023 r. odbyła się w Toruniu premiera spektaklu teatralnego dla dzieci opartego na telewizyjnym serialu i cyklu komiksów o Małej Uranii – dziewczynce zainteresowanej kosmosem.

Czy w teatrze można popularyzować astronomię? Jak najbardziej. Najlepszym przykładem jest sztuka teatralna pt. „Mała Urania – kosmiczna podróżniczka” stworzona przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu.

Fabuła spektaklu nawiązuje do serialu „Mała Urania”, ale główną bohaterką jest inna dziewczynka – fanka serialu, która wyobraża sobie, że jest jak Mała Urania.

Tytuł spektaklu mógłby nawet brzmieć „Być jak Mała Urania”, ale chcieliśmy wyraźnie wskazać nawiązanie do serialu telewizyjnego – mówi Ireneusz Maciejewski, reżyser i współautor scenariusza spektaklu.

Głównym celem spektaklu jest w atrakcyjny teatralnie sposób zachęcenie dzieci do zainteresowania się astronomią i do zainteresowania się serialem, na którego kanwie ten spektakl powstał. Serial był zresztą realizowany właśnie w Teatrze Baj Pomorski, z aktorami tego teatru. Powstanie spektaklu stało się jakby naturalnym przedłużeniem naszego serialu o małej Uranii – wskazuje Maciej Mikołajewski, współautor scenariusza spektaklu oraz redaktor naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”.

Z piętnastu przygód, które Urania w kosmosie odbywa w serialu, wybraliśmy tutaj dwie, które w zupełnie nowej poetyce i na nowym poziomie są pokazywane. W serialu odcinek ma zupełnie inny format i trwa 13 minut. Główną osią jest kosmiczna bajka, ale oprócz tego jest felieton, piosenka. Tutaj w spektaklu, który ma prawie godzinę, musimy odwoływać się do emocji, a astronomia jest troszeczkę w tle – dodaje Mikołajewski

Reżyser spektaklu wskazuje, że sztuka jest zbudowana z trzech poziomów. To jest poziom naukowców, poziom małej dziewczynki i można powiedzieć poziom świata, nas dorosłych. Spektakl adresujemy głównie do młodego widza, który ma się utożsamić z naszą bohaterką, która jest zwykłą dziewczynką, ale podczas snu staje się Małą Uranią. Zainspirowana serialem pod takim samym tytułem, odbywa podróż próbując ratować Ziemię – mówi Maciejewski.

Premierze spektaklu towarzyszył piknik astronomiczny, na którym można było spotkać się z twórcami serialu „Mała Urania”, czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” oraz spektaklu. Były też dostępne teleskopy przez które można było oglądać Słońce. Uczestnicy mogli także zabrać do domu przykładowe egzemplarze czasopisma „Urania”, wydawanego od ponad 100 lat.

Spektakl powstał w ramach projektu „Urania 1922-2022 - Sto lat na straży dziedzictwa kopernikańskiego” realizowanego w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Uzyskał także dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Producentem spektaklu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne, we współpracy z Teatrem Baj Pomorski. Partnerem jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Patronat medialny objęły „Urania – Postępy Astronomii”, „Mała Urania” oraz TVP Nauka.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest organizacją zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od stu lat, zostało założone w 1923 roku w Toruniu. Poza działalnością naukową prowadzi też szereg ogólnopolskich projektów popularyzujących astronomię w społeczeństwie, takich jak serial telewizyjny Astronarium, czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, portal Astroturystyka.pl z przewodnikiem astronomicznym po Polsce.

Teatr Baj Pomorski założono w 1946 roku w Toruniu. Specjalizuje się w sztukach przeznaczonych dla dzieci, wykorzystujących w przestawieniach zarówno lalki, jak i grę aktorską.

Producentem spektaklu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), serialu telewizyjnego natomiast Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) i Telewizja Polska (TVP), a wydawcami czasopisma „Urania” są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

 

"Mała Urania - kosmiczna podróżniczka" - plakat spektaklu

 

Dane o spektaklu:

Scenariusz: Maciej Mikołajewski, Ireneusz Maciejewski
Reżyseria: Ireneusz Maciejewski
Scenografia: Dariusz Panas
Kompozytor muzyki ilustracyjnej i piosenek, aranżer piosenek: Łukasz Pospieszalski
Kompozytor piosenek: Magdalena Cynk
Teksty piosenek: Maciej Mikołajewski
Choreografia: Olga Bury

Premiera: 15.10.2023 r. w Toruniu

Czas trwania: ok. 50 min
Wiek: od lat 5

Obsada: Dominika Miękus, Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska, Andrzej Korkuz, Jacek Pysiak, Mariusz Wójtowicz


Więcej informacji:

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

 

Reklama