Przejdź do treści

23 I: Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami

Piotr Potępa

Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Książnica Kopernikańska w Toruniu w czwartek, 23 stycznia, zapraszają na prelekcję Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami. Gościem Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8, Toruń) będzie Piotr Potępa, geofizyk, fotograf, autor bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl.

Początek spotkania o godz. 18. Wstęp bezpłatny.

– Fotografia astrokrajobrazowa jest pomostem pomiędzy klasyczną astrofotografią i astronomią a fotografią krajobrazową – mówi Piotr Potępa. – To bardziej romantyczne spojrzenie na niebo nad naszymi głowami. Podczas spotkania w Książnicy opowiem o narodzinach  pasji, jaką jest dla mnie fotografowanie nocnego nieba. Wskażę zjawiska,  które możemy oglądać w mieście oraz takie, których obserwacja jest możliwa z dala od miejskich świateł. Omówię również podstawowe techniki wykorzystywane obecnie w fotografii astropejzażowej.

Piotr Potępa to współpracownik najstarszego polskiego czasopisma poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej "Urania – Postępy Astronomii". Gość Radiowej Szkoły Astrofotografii w audycji "Radio Planet i Komet" w Radiu PiK. Laureat konkursów astrofotograficznych. Współorganizator warsztatów astrofotografii "Szlakiem gwiazd". Jego największą pasją jest fotografia astrokrajobrazowa. Na zdjęciach uwiecznia głównie gwiazdy, planety i Księżyc. Stara się tym samym przypomnieć, że ciała niebieskie towarzyszą człowiekowi od zawsze, wyznaczając rytm jego życia. Swoją pasją zaraża innych, ukazując to, czego zazwyczaj nie zauważamy w pośpiechu, pochłonięci codziennymi sprawami.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Organizatorzy spotkania

Reklama