Przejdź do treści

Aktywność Orionidów na spodziewanym poziomie

Na stronie www.imo.net publikowane są na bieżąco wyniki obserwacji Orionidów. W tym roku rój zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Aktywność osiągnęła maksymalną wartość ZHR = 27 +-2 21.10.2017 o godzinie 00:14 UT.

W tym roku pogoda nie rozpieszcza polskich obserwatorów Orionidów. Na kamerach PFN rejestrują się zaledwie pojedyncze zjawiska i trudno będzie o jakieś poważniejsze analizy na podstawie zebranego materiału. Tymczasem obserwatorzy wizualni z całego świata przekazujący swoje obserwacje za pośrednictwem elektronicznych formularzy na stronie IMO dostarczyli dane pozwalające określić aktualny poziom aktywności roju. Najwyższą aktywność odnotowano 21.10.2017 o godzinie 00:14 UT kiedy to ZHR osiągnął wartość 27 +-2, przy długości ekliptycznej Słońca równej 207.55 stopnia. Dość wysoką aktywność obserwowano już wieczorem 19 października (ZHR=18 +- 3) natomiast w nocy z 21 na 22 października aktywność utrzymywała się na poziomie niewiele niższym niż w maksimum przekraczając ZHR 20. Wynik oparto o obserwacje dostarczone przez 21 obserwatorów, najwięcej obserwacji nadesłano z Niemiec, USA, Słowacji oraz przede wszystkim z Serbii gdzie przeprowadzono zorganizowane obserwacje w centrum naukowym Petnica.
Aktywność najprawdopodobniej utrzyma się na podobnym poziomie jeszcze dzisiejszej nocy, niestety szanse na dobrą pogodę są u nas praktycznie zerowe.

Na rysunku: wykres aktywności Orionidów na podstawie obserwacji wizualnych zebranych przez International Meteor Organization. Źródło: www.imo.net

Reklama