Przejdź do treści

Aleksandra Sufa pierwszą polską odkrywczynią komety

Animacja komety SOHO odkrytej przez Aleksandrę Sufę. Okręgiem oznaczono jej położenie.
W poniedziałek o godzinie 23:07, Aleksandra Sufa 18-letnia miłośniczka astronomii z Bystrej k. Żywca zgłosiła kometę z grupy Kreutza na zdjęciach z koronografu LASCO C2 pochodzących z kosmicznej sondy SOHO zostając tym samym pierwszą polską uczestniczką projektu Sungrazing Comets, której udało się odnaleźć taki obiekt.

W poniedziałek o godzinie 23:07, Aleksandra Sufa 18-letnia miłośniczka astronomii z Bystrej k. Żywca zgłosiła nową kometę na zdjęciach z koronografu LASCO C2 pochodzących z kosmicznej sondy SOHO.  Kometa należy do grupy Kreutza, najbardziej liczebnej frakcji ciał odkrywanych przez sondę kosmiczną SOHO. W 1888 roku astronom Heinrich Kreutz jako pierwszy stwierdził istnienie tej koncentracji udowadniając podobieństwo w elementach orbit kilku komet obserwowanych w latach 80-tych XIX wieku. Charakterystyczną cechą tych komet jest ekstremalnie mała odległość peryhelium, czyli punktu na ich orbitach położonego najbliżej Słońca, wypadająca tuż przy jego powierzchni. W związku z czym dla niemal wszystkich członków z tej grupy przelot kończy się całkowitym wyparowaniem.

Kometa odkryta przez Aleksandrę jest niewielkim ciałem, którego rozmiary możemy szacować maksymalnie na kilkadziesiąt metrów średnicy. Tak niewielkie rozmiary sprawiają, że obserwacje ruchu komety w pobliżu Słońca możliwe są jedynie w przestrzeni kosmicznej. Kometa dostrzeżona została na zdjęciach, których transmisję opóźniono przez kilku-godzinny brak połączenia z sondą SOHO. Przejrzenie danych okazało się owocne dla naszej polskiej łowczyni komet. Potwierdzenia odkrycia dokonali Worochate Boonplod z Tajlandii oraz Michał Kusiak z Żywca. Dzięki temu została pierwszą kobietą w Polsce, która dołączyła do elitarnego grona odkrywców komet. Kometa w najbliższych dniach otrzyma oznaczenie SOHO-3158.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych odkryć!


Animacja: Kometa odkryta przez Aleksandrę Sufę na zdjęciach LASCO C2 z 20.6.2016. Położenie oznaczone okręgiem.

Więcej informacji:
- Depesza z 20 czerwca na stronie Brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego
- Strona z raportami projektu Sungrazing CometsReklama