Przejdź do treści

Astronomia niepodległa nr 9 o historii Uranii

Astronomia niepodległa nr 9 o historii Uranii

Historia Uranii, polskiego czasopisma o kosmosie, świętującego w tym roku swoje stulecie. Taki będzie temat najnowszego odcinka z dokumentalnego cyklu "Astronomia niepodległa". Premierowa emisja w TVP 3 dzisiaj o godz. 17:00, a od soboty na YouTube. Poznajcie historię Waszego czasopisma!

Dzieje "Uranii" - czasopisma które stało się świadkiem rozwoju polskiej astronomii - same w sobie są interesujące. "Uranię" założyło kilkoro warszawskich gimnazjalistów (maturzystów), których zainteresowała astronomia. Zapewne nikt z nich nie przypuszczał, że tytuł ten przetrwa 100 lat i stanie się bardzo istotnym elementem polskiego środowiska miłośników astronomii oraz inspiracją dla wielu przyszłych astronomów. Poznajcie początki Uranii oraz osoby, które przyczyniły się do jej powstania.

Producentami cyklu dokumentalnego "Astronomia niepodległa" są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:

 

Reklama