Przejdź do treści

Autoportret teleskopu Jamesa Webba

Inżynierowie z Centrum Kosmicznego im. Johnsona w Houston wykonywali ostatnio dokładne testy kriogeniczne Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teleskop okrzyknięty przez NASA następcą teleskopu Hubble'a poleci w 2019 roku na orbitę wokół punktu Lagrange'a L2 układu Ziemia-Słońce.

Ostatnie testy skupiły się na działaniu optyki teleskopu jako całości. Sprawdzano czy poszczególne segmenty głównego zwierciadła będą prawidłowo położone względem siebie w warunkach, jakie teleskop napotka na orbicie.

Testy optyczne całego systemu teleskopu były podzielone na dwie części. W pierwszej sprawdzano optykę wewnątrz podsystemu AOS (Aft Optics Subsystem). Jest to część sprzętu za głównym zwierciadłem teleskopu. Znajduje się tam układ optyczny, który kieruje trafiające światło do różnych instrumentów naukowych na pokładzie statku. Inżynierowie potwierdzili, że trzecie zwierciadło teleskopu w segmencie AOS działa prawidłowo i jest poprawnie ułożone względem detektorów.

Drugi test polegał na skierowaniu światła po drodze odwrotnej do nominalnej. Światło laserowe było najpierw skierowane z lasera imitującego gwiazdę do drugiego zwierciadła teleskopu, skąd odbite trafiło na główne zwierciadło. Tam światło zostało ponownie skierowane na drugie zwierciadło i potem już do otworu w module AOS. Inżynierowi sprawdzili tym testem poprawne ułożenie wszystkich elementów teleskopu.

Na fotografii zamieszczonej w artykule widać inżyniera od optyki teleskopu Larkina Carey’a podczas ostatnich weryfikacji przed testami integracyjnymi elementów optycznych satelity. Larkin jest przywiązany do specjalnej platformy umożliwiającej egzaminowanie teleskopu będąc nad jego głównym zwierciadłem. Na fotografii widać odbicie inżyniera i głównego zwierciadła w zwierciadle wtórnym. W środku widać otwory na detektory naukowe i optykę systemu AOS jak również urządzenie ASPA do testów naziemnych z laserem.

Po zakończeniu testów kriogenicznych w Johnson, teleskop i jego instrumenty naukowe zostaną przetransportowane do fabryki firmy Northrop Grumman w Kalifornii. Tam teleskop zostanie zintegrowany z platformą satelitarną i osłoną słoneczną. Po integracji nastąpi kolejna seria dokładnych testów. Start teleskopu jest planowany na wiosnę 2019 roku.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Autoportret teleskopu wykonany przez inżyniera optycznego Larkina Carey'a. Na zdjęciu widać odbicie zwierciadła głównego i fotografującego we wtórnym zwierciadle teleskopu. Zdjęcie: Ball Aerospace.

Reklama