Przejdź do treści

Bardzo bliska koniunkcja Księżyca z Jowiszem już 7 maja!

Już w najbliższą niedzielę, 7 maja, dojdzie do nietypowej koniunkcji Srebrnego Globu z Jowiszem, ponieważ odległość na nieboskłonie pomiędzy tymi ciałami niebieskimi wyniesie zaledwie 54 minuty!

Tego dnia Księżyc będzie znajdował się w fazie około 91%, świecąc dość jasno nad zachodnim horyzontem w momencie największego zbliżenia do Jowisza w okolicy godzin pomiędzy godz. 00:00 a 01:00 CEST. Jednak same obserwacje zalecamy rozpocząć już tuż po zmierzchu, kiedy to nasza dzienna gwiazda znajdzie się tuż pod horyzontem.

Tego wieczoru obydwa ciała niebieskie dominować będą nad południowo-zachodnim horyzontem na wysokości horyzontalnej około 25 stopni.

Co ciekawe i warte uwagi, podczas obserwacji nadchodzącej koniunkcji będziemy również mogli, za pomocą małej lornetki lub teleskopu, pokusić się o obserwacje wszystkich księżyców galileuszowych, ponieważ tego właśnie wieczora będą one bardzo dobrze widoczne niemal w jednej linii!

Poza samym spojrzeniem na koniunkcję, zachęcamy, aby spróbować użyć już choćby niewielkiego teleskopu, aby dokładniej przyjrzeć się naszemu Srebrnemu Globowi. Można też pokusić się o zlokalizowanie Wielkiej Czerwonej Plamy, która jest aktualnie największą burzą szalejącą od setek lat na Jowiszu.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji.

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Źródło: stellarium.org

Reklama