Przejdź do treści

Bielany Na Orbicie: Spotkania powracają w 2023 roku

BIelany Na Orbicie po raz czwarty

12 września w godz. 18:00-20:00 mieszkańcy dzielnicy Bielany w Warszawie oraz wszyscy miłośnicy kosmosu, astronomii i badań kosmicznych wybiorą się w ramach serii Bielany Na Orbicie na pierwszą z czterech wycieczek w kosmos przygotowaną przez We Need More Space we współpracy z Dzielnicą Bielany.

Seria kosmicznych spotkań oBielany Na Orbicie organizowana przez We Need More Space powraca na Warszawskie Bielany po raz czwarty! W ramach spotkań z serii Bielany Na Orbicie będzie można dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się w kosmosie? Organizatorzy obiecują, że

Każdy znajdzie coś dla siebie – na kosmos patrzymy z ogromnym rozmachem – od astronomii, poprzez budowę rakiet, i satelitów, aż po puszczenie wodzy fantazji i pomyślenie „a co jeśli?”.

Spotkania będą odbywać się będą w sali widowiskowej w Urzędzie Dzielnicy Bielany przy ulicy Stefana Żeromskiego 29 we wtorki i czwartki w poniższych terminach:

  • 12 września 2023
  • 10 października 2023
  • 9 listopada 2023
  • 7 grudnia 2023

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronem medialnym wydarzenia są: To Jakiś Kosmos! i We Need More Space. Natomiast partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Co wydarzy się na pierwszym spotkaniu?

Roboty z Księżyca do zadań specjalnych

Odporne na śmiercionośną próżnię i promieniowanie. Zdolne do kosmicznych wypraw i wkraczania do pozaziemskich światów. Uzbrojone w czułe sensory i zaawansowane technologie. Robotyczni pionierzy: sondy, lądowniki i łaziki zgłębiający dla nas tajemnice kosmosu. Pośród nich stale rosnąca grupa robotów księżycowych, która tylko w tym roku wzbogaci się o sześć maszyn. Czy przezwyciężą grawitację i nie zboczą z kursu? Czy poradzą sobie z zejściem z orbity i wylądowaniem na księżycowym gruncie? Czy uda im się nawiązać z nami łączność? Czy wykonają zadanie?

Kuba Hajkuś – Twórca popularnonaukowego kanału YouTube To Jakiś Kosmos! o rakietach orbitalnych i kosmicznych technologiach.

Kosmos, który mógł być, ale go (jeszcze) nie ma

Maciek Rebisz opowie o swojej drodze zawodowej jako concept artist pracujący m.in. dla NASA czy CD Projekt RED oraz swoim projekcie artystycznym „Space that never was”, w którym to pokazuje z fantastycznym realizmem, jak mogłyby wyglądać statki kosmiczne planowane kiedyś przez NASA i Związek Radziecki oraz te, które mogą powstać w przyszłości. Maciek opowie o projekcie, którego jest współtwórcą – to projekt rewolucyjnej bazy księżycowej Lunae Abyssi, która niedawno otrzymała złote wyróżnienie w konkursie architektonicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej i Young Architects Competitions.

Maciej Rebisz jest polskim artystą koncepcyjnym, projektantem i ilustratorem. Jego największą pasją jest nauka, eksploracja kosmosu oraz science-fiction, z czego zrodziła się współpraca z wieloma instytucjami i agencjami kosmicznymi (m.in. POLSA, NASA, ESA) oraz firmami z sektora przemysłu kosmicznego. Maciej w ostatnich latach zajmuje się architekturą kosmiczną – projekty baz na Księżycu i Marsie oraz stacje orbitalne. Tworzył koncepcje wizualne w Platige Image (Love Death + Robots dla Netflixa, efekty specjalne do filmów, animacje 3D do gier) oraz w CD Projekt Red (Cyberpunk 2077, seria Wiedźmin).

Czego Kopernik nie widział, ale co MY możemy zobaczyć

Wystawa astrofotograficzna „Kopernik tego nie widział” składa się z 30 prac wybranych obiektów tzw. głębokiego nieba, czyli mgławic, gromad gwiazdowych, galaktyk, których nie widać gołym okiem, Księżyca, słońca oraz zdjęć krajobrazowych. Za pomocą odpowiedniego instrumentarium oraz techniki naświetlania, a potem obróbki zdjęć, uzyskać można niesamowite efekty, które jeszcze przez 20 laty wymagały znacząco bardziej profesjonalnego sprzętu.

Wystawa ma zachęcić zwiedzających do podjęcia próby osobistego zaangażowania się w działalność astrofotograficzną, która wbrew pozorom nie jest bardzo kosztowna. Jej celem jest także, a może przede wszystkim wywołanie zachwytu u zwiedzających bogactwem obiektów wypełniających kosmos, który oglądany gołym okiem jest piękny, ale o wiele skromniejszy, a jednak dał Mikołajowi Kopernikowi wystarczająco dużo informacji do stworzenia nowej koncepcji budowy układu planetarnego, miejsca słońca i ziemi w tym modelu oraz ruchu planet.

Krzysztof Szcześniak z zawodu fizyk (promieniowanie kosmiczne) i nauczyciel przedkładający doświadczenie i eksperyment nad metodę  „tablicy i kredy”. Prowadził obserwatorium astronomiczne w jednej z warszawskich szkół, popularyzator nauki i techniki, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA).

Następne wydarzenia

W pozostałych terminach Spotkań znajdą się następujące tematy, m.in

  • o życiu Mikołaja Kopernika i jego wpływie na współczesną astronomię – w końcu 2023 jest rokiem Kopernika
  • o edukacji kosmicznej – co robić jak jesteś podstawówce, szkole ponadpodstawowej czy na studiach?
  • dużo, dużo astronomii

Więcej informacji o przeszłych i przyszłych wydarzeniach z serii w ramach serii Bielany Na Orbicie można znaleźć pod linkiem.

Źródło: We Need More Space

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama